Gazdasági válságot és korlátozásokat idézhet elő a covid-járvány negyedik hulláma
Varga Mihály pénzügyminiszter a MABISZ konferenciáján elmondta, az idei GDP-előrejelzéseket 6,8 százalékra csökkentették, mivel a negyedik hullám beleszólhat a gazdaság ütemének növekedésébe.
Jövőképes biztosítások címmel tartják ma a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) éves konferenciáját, amelyen Varga Mihály is szót kapott. Nyitóelőadásában a pénzügyminiszter kiemelte, egyre inkább megtaláljuk az ellenszerét annak a problémának, hogy az autóipar és a turizmus részaránya magas Magyarországon, és e kettő sérülése miatt nagyot esünk vissza, ilyenkor a gazdaság szerkezetében is érdemes változtatásokat tenni – olvasható a Portfolio riportjában.
Varga Mihály hozzátette, a magyar gazdaság nyáron elérte a válság előtti teljesítményt, mindössze 10-11 ilyen ország van Európában, szépen kirajzolódott a V alakú visszapattanás, és kezdünk visszaállni a 2018-2019-es növekedési pályára, 2020 júniusa óta csökken a munkanélküliek száma, 3,6% a munkanélküliség a szeptemberi adatok szerint Magyarországon, és a rendszerváltozás óta nem dolgoztak ilyen sokan a magyar gazdaságban, egy év késéssel megvalósult az 1 millió új munkahely, a cseh példa alapján viszont még mindig van tere a növekedésnek.
A tárcavezető kiemelte, a gazdasági előrejelzésekkel kapcsolatosban nem árt az óvatosság, a Pénzügyminisztérium ezért is a korábbi 7-7,5%-ról csökkentette előrejelzését, most azt gondolják, hogy alulról fogja közelíteni a 7%-os az idei gazdasági növekedés, 6,8%-ot várnak, többek között az energiaárak emelkedése miatt, az infláció is visszafoghatja a növekedést, és a koronavírus okozta hatás is érzékelhető lesz.
Korlátozások lehetnek, gazdasági kiesés jöhet a koronavírus negyedik hulláma következtében, de talán ez kisebb lesz, mint az előző hullámokban, a megtakarítások alakulása azt mutatja, hogy a lakosság nemcsak költ, de továbbra is megtakarít, a folyamat pedig folytatódni fog a jövő év elején, hiszen a családi szja-visszatérítés (600 milliárd), a 25 év alattiak szja-mentessége (120-130 milliárd), a bérintézkedések és a 13. havi nyugdíj visszaépítése lehetőséget teremt a biztosítók számára, hiszen többletmegtakarítást generál – figyelmeztetett Varga Mihály.