Nem elegendő alvás
Az UCLA tudósai megállapították, hogy már egyetlen álmatlan éjszaka is elősegíti a sejtek öregedését, és ez nem is annyira meglepő: alvás közben a szervezet számos létfontosságú rendszere frissíti magát. A rossz minőségű alvás a bőr gyorsabb öregedésétől kezdve a krónikus betegségek – többek között a szívbetegségek, az elhízás, a cukorbetegség, a rák és a demencia – magasabb kockázatáig sok mindennel összefüggésbe hozható.
Túl sok cukor fogyasztása
A túl sok, hozzáadott cukrot tartalmazó étel fogyasztása kívül-belül öregíthet, és negatív hatással van az agytól kezdve a bőrig minden porcikánkra. Kutatók megállapították, hogy a túlzott mennyiségű cukor fogyasztása valóban ráncokat idézhet elő, mivel a túlzott cukorbevitel jelentősen csökkenti a kollagén és az elasztin szintjét a szervezetben, mely két fehérje azért felelős, hogy fiatalon tartsák bőrünket.
Dohányzás
A dohányzás továbbra is kifejezetten káros szokásnak számít, elsősorban azért, mert egyszerűen öregíti az embert. Egy friss tanulmány szerint a dohányosok háromszor annyira ráncosodtak, mint azok, akik nem élnek e káros szokással. A cigarettafüstben lévő több száz méreganyag hatására az erek összeszűkülnek, így az oxigén és a tápanyagok nem jutnak el a bőrhöz.
Stressz
A stresszből eredő gyulladások fokozhatják a szorongást, ronthatják teljesítményünket a mindennapokban és álmatlanságot is okozhatnak. A stresszkezelési technikák – mint a rendszeres testmozgás és az olyan relaxációs gyakorlatok, mint a mindfulness, a meditáció és a mély légzés – mind segíthetnek, hogy komfortosan érezzük magunkat.
A képernyők bámulása
Tudósok szerint a telefonok és a számítógépek képernyői a szemünkre káros kék fényt bocsátanak ki, mely szintén szerepet játszhat a gyorsabb öregedés folyamatában. Az Aging and Mechanisms of Disease című szaklapban 2019-ben megjelent tanulmány szerint a kék fény károsíthatja az agy és a szem sejtjeit, ennek elkerülése érdekében pedig a kutatók szerint érdemes minél több természetes fényben tartózkodnunk, érdemes speciális szemüveget viselnünk, és javallott korlátozni a képernyő előtt töltött időt.
(Yahoo)