Változnak a karanténszabályok, Müller Cecília kiadta az új eljárásrendet
Nem történt jelentős változás, de az új eljárásrendben részletesebbek lettek a karanténfeloldási szabályok.
A korábbiakhoz képest az új eljárásrend három különböző esetre bontja a karanténszabályokat, az viszont nem változott, hogy ugyanúgy el kell különíteni a gyanús és igazolt eseteket, az igazolt fertőzések esetében pedig mindenképpen javallott a karantén, azonban ennek feloldási szabályaiban némi változás állt be.
Az első eset az „A”, azaz a kórházban ápolt, igazoltan fertőzött koronavírusos beteg hazaengedésével, vagy másik osztályra, esetlegesen szociális otthonba történő áthelyezésével foglalkozik. Az új szabály szerint, amennyiben fekvőbeteg ellátást már nem igényel a beteg, úgy haza lehet engedni.
Amennyiben a tünetek észlelésétől számított 10 napon belül engedik haza, úgy további 10 napig szükséges karantén. Amennyiben negatív tesztet produkál a beteg, úgy karantén nélkül haza lehet engedni, illetve, amennyiben a helyzet úgy kívánja, másik osztályra lehet szállítani.
A szociális otthonba kórházi ellátást már nem igénylő, gondozott – amennyiben a tünetek megjelenését követő 21. nap még nem telt le – a szociális intézménybe áthelyezhető új ellátottként, vagy fennálló ellátotti jogviszony esetén visszahelyezhető a szociális intézménybe. A gondozók esetében pedig, ha a beteg nem igényel további ellátást, fertőzötten is visszaküldik dolgozni, de ott el kell különíteni.
A „B” eset a korábbi általános karanténra vonatkozik, ebben nem történt sok változás: amennyiben már nincsenek tünetek, úgy a pozitív teszttől számított 10. napon fel lehet oldani a karantént. A „C” eset pedig az egészségügyi dolgozókra vonatkozik.
A harmadik esetben tehát azon fertőzött egészségügyi dolgozók, akiknél tünetmentesen zajlott le a betegség, egy negatív gyorsteszttel folytathatják a munkát, azonban a mintavételt követő 21. napon negatív eredmény nélkül is fel kell oldani az elkülönítést.