Elítélték az al-Kaidához csatlakozott férfit
Egy katonai esküdtszék pénteken 26 év börtönbüntetést szabott ki egy volt marylandi férfira, aki elismerte, hogy csatlakozott az al-Kaidához, jelenleg a guantánamói fogolytáborban tartják fogva. Egy vádalku értelmében azonban a férfi már jövőre szabadulhat, mert együttműködött az amerikai hatóságokkal.
Majid Khan elítélése az első katonai bizottsági tárgyalás csúcspontja, amely azon 14 úgynevezett nagy értékű fogoly egyikét érinti, akiket 2006-ban az amerikai haditengerészet kubai bázisára küldtek, miután a tengerentúli CIA fogva tartási létesítmények titkos hálózatában tartották őket, és a 9/11-es támadásokra válaszul kidolgozott kemény kihallgatási programnak vetették alá.
Khan, a 41 éves pakisztáni állampolgár, aki az 1990-es években érkezett az Egyesült Államokba, és Baltimore közelében végezte el a középiskolát, korábban bűnösnek vallotta magát háborús bűnökkel kapcsolatos vádakban, többek között összeesküvés és emberölés vádjában, amiért részt vett az al-Kaida olyan terveiben, mint az indonéziai Jakartában található J.W. Marriott szálloda ellen 2003 augusztusában elkövetett halálos merénylet – írja az AP News.
Bocsánatot kért tetteiért, amelyek között szerepelt az al-Kaida támadások tervezése az Egyesült Államokban 9/11 után, valamint egy sikertelen terv Pervez Musharraf volt pakisztáni elnök megölésére. Csütörtökön az esküdteknek tett kétórás vallomása során azt mondta: „Mindent én tettem, nincs mentség. És nagyon sajnálom azokat, akiket megbántottam.“
A nyolc katonatisztből álló esküdtszéknek 25-től 40 évig terjedő ítéletet kellett hoznia. Az esküdtek hallottak Khan széles körű együttműködéséről az amerikai hatóságokkal, miután bűnösnek vallotta magát, és meghallgatták a fogoly nyilatkozatát, amelyben beszámolt a CIA brutális kihallgatásairól és fogságáról is a Guantanamóba kerülése előtti három évben.
Az ítélet mellett az esküdtszék vezetője elmondta, hogy a nyolc esküdt közül hét fogalmazott meg egy levelet a Pentagon jogi hatóságainak, amelyben kegyelmet javasoltak a vádlottnak, amely a katonai bizottsági jogrendszerben lehetőség. A tárgyalás előtti megállapodás azt jelenti, hogy a vádlottat már februárban szabadon engedhetik, és ekkor egy még meghatározásra váró harmadik országba telepítenék át. Pakisztánba nem térhet vissza.
Az esküdteket nem tájékoztatták a tárgyalás előtti megállapodásról, amely megköveteli, hogy a Pentagon egyik jogi tisztviselője, az úgynevezett összehívó hatóság az együttműködése miatt legfeljebb 11 évre csökkentse a büntetését. Emellett a már fogva tartásban töltött idő egy részét is beszámítanák neki.
A Biden-kormányzaton múlik, hogy talál-e olyan országot, amely hajlandó Khan letelepítésére feleségével és a Pakisztánban történt elfogása után született lányával együtt.
Khan együttműködése várhatóan segíteni fog a guantánamói háborús bűnökkel kapcsolatos más ügyekben is, amelyekben öt ott fogva tartott férfi érintett, akiket a 2001. szeptember 11-i támadások kitervelésével és segítésével vádolnak. Az ilyen ügyek évek óta elakadnak a bázison a tárgyalás előtti szakaszban, és a fogva tartás bezárásának egyik akadályává váltak.