Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Vajon mit kell tenni, ha elgázolunk egy szarvast?

Sokakban felmerülhet a kérdés, ki fizeti ki egyáltalán a kárt, ha véletlenül, nem a mi hibánkból elütöttünk egy vadat, és összetörtük az autónkat.

...svg content...Unsplash
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

2015 februárjában a Pest megyei Acsánál egy sofőr a  településjelző tábla előtt észlelte, hogy egy szarvascsorda szalad át az úton, ezért megállt. Ezt követően azonban az álló jármű oldalának ütközött egy szarvas, megrongálva az gépkocsi karosszériáját. Az okozott kárt utóbb egy gépjárműszakértő több mint 300 ezer forintban határozta meg – írta az Index.

Az autós természetesen kártérítést kérvényezett, a vadásztársaság azonban a kárigényt elutasította, mivel az érintett útszakaszon tábla jelzi, hogy vadveszély van, nem mellesleg a baleset időpontjában vadászati tevékenységet sem folytattak. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Első fokon eljáró Váci Járásbíróság elutasította a károsult keresetét. Az ügy eldöntését kétségkívül bonyolította, hogy a baleset időpontjában még a Polgári törvénykönyv 6:563. §-a szabályozta a vadászható állat által okozott kárért való felelősség eseteit. Ez a rendelkezés pedig kimondja: a kárért az a vadászatra jogosult tartozik felelősséggel, akinek a területéről a vad kiváltott, a vadászatra jogosult pedig akkor mentesülhet a felelősség alól, ha azt bizonyítja, hogy a kárt ellenőrzési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő.

Igen ám, de a balesetet követően lépett hatályba a vadászati törvény módosítása, amely szerint a vadászható állat által okozott kárért való felelősség és a fokozott veszéllyel járó tevékenységért való felelősség találkozása esetén a Polgári törvénykönyvnek a veszélyes üzemek találkozására vonatkozó szabályait kell alkalmazni – írta a lap.

Mindez azt jelenti, hogy az első eset során a vadásztársaság, miközben a másikban az autó tulajdonosa tartozik felelősséggel. A másodfokon eljáró Budapest Környéki Törvényszék helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. Indoklása szerint ugyanis az új Polgári törvénykönyv nem akart változtatni a korábbi ítélkezési gyakorlaton, az eltérő szabályozás lényegében törvényszerkesztési következetlenség eredménye, amelyet a vadászati törvény módosítása orvosolt.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.