Egyre több Magyarországon a be nem jelentett munkahelyi baleset
Évente nagyjából 20 ezeren szenvednek három munkanapon túl gyógyuló balesetet a munkahelyükön, amelyek java részét nem is jelentik a hatóságok felé.
A három napon túl gyógyuló munkabalesetek száma hazánkban 2013 óta növekvő tendenciát mutat. Ebben azért a foglalkoztatás nagyarányú bővülésén kívül a bejelentési fegyelem javulása is szerepet játszik, ugyanis 2016-ban több olyan törvénymódosítás is történt, ami hatására nő a bejelentési hajlandóság – olvasható a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) közleményében.
Tavaly ugyan ezt az emelkedő tendenciát megtörte a járvány miatti termelésvisszaesés, azonban még így is több mint 20 ezer munkabalesetet jelentettek. A három munkanapon túl gyógyuló munkabalesetekről a vállalatoknak a munkabaleset helyszíne szerint illetékes munkavédelmi hatóságot kell értesítenie. Becslések szerint azonban a baleseteknek mindössze a felét jelentik be – közölte Nesztinger Péter, az ITM Munkavédelmi Főosztályának vezetője a Mabisz csütörtöki szakmai konferenciáján.
A munkabalesetek eltitkolásának lehetséges okait kutatta 2021 februárjában a Századvég egy 1 000 fős reprezentatív mintán. A felmérésből megtudhattuk, hogy a többség szerint azért marad el a balesetek bejelentése, mert nem ítélték olyan súlyosnak, ezen felül sokan említették az okok között a munkavállaló ódzkodását, illetve a pénzbüntetéstől való félelmet is – írta a Napi.hu.
A megkérdezettek 24 százalékának volt tudomása jelenlegi munkahelyén történt balesetről, amelyek jellemzően (32,8 százalék szerint) 8-30 nap munkakieséssel jártak, azonban nem ritkák a 30-100 napos, sőt akár annál hosszabb kiesést eredményező munkabalesetek sem.