Franciaország hajlandó pénzbeli jóvátételt fizetni a holokauszt-túlélőknek
Franciaország hétfőn megállapodást írt alá az amerikaiakkal arról, hogy 60 millió dollárt fizet a koncentrációs táborokba hurcolt holokauszt-túlélőknek.
Patrizianna Sparacino-Thiellay, Franciaország holokauszt-ügyekért felelős emberi jogi nagykövete hétfőn azt mondta, hogy a megállapodás „újabb hozzájárulás Franciaország elkötelezettségének elismeréséhez, hogy szembenézzen történelmi felelősségével“.
A francia külügyminisztérium és az amerikai külügyminisztérium közös közleménye megjegyezte, hogy a megállapodás a két ország közötti szoros kapcsolatot mutatja.
Az amerikai tisztviselők hozták létre az alapot és fogják azt kezelni. De nem csak az amerikaiak jogosultak kártérítésre; a nagykövetség szóvivője szerint a holokauszt-kártérítési egyezményt alá nem író nemzetekben élő áldozatok is részesülhetnek.
Guillois szerint néhány ezer ember jogosult lehet az alap egy részére – írja a CNN.
Nem ez az első eset, hogy Franciaország, amelyet 1940-ben a náci Németország megszállt, mielőtt még abban az évben fegyverszüneti megállapodást kötött Adolf Hitler kormányával, bizonyos felelősséget visel a holokausztért.
Mint Guillois megjegyezte, ez a legutóbbi megállapodás egyike a francia kormány által a holokauszt áldozatainak kártalanítására irányuló számos mechanizmusnak 1946 óta.
A nácik a holokauszt során több mint 6 millió zsidót, valamint több millió más vallási és etnikai kisebbséghez tartozó, politikai másként gondolkodó, homoszexuális vagy fogyatékkal élő embert gyilkoltak meg módszeresen, elsősorban Németországban és Kelet-Európában található haláltáborokban.