Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
369,80 Ft
Euró
396,07 Ft
Font
468,55 Ft
Bitcoin
66,462 $

Putyin szerint az új vezeték rövid időn belül több gázt hozhat az EU-ba

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön kijelentette, hogy Oroszország gyorsan növelheti az Európai Unióba irányuló földgázszállításokat, amint a német szabályozó hatóságok engedélyezik a Balti-tenger alatt húzódó új vezeték üzembe helyezését.

...svg content...Vlagyimir Putyin orosz elnök részt vesz az Orosz Energetikai Hét elnevezésû moszkvai nemzetközi fórum plenáris ülésén 2021. október 13-án. MTI/AP/BelTa pool/Szergej Ilnyickij
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Egy külpolitikai szakértőkből álló konferencián nemzetközi és belpolitikai kérdések széles köréről szólva Putyin azzal érvelt, hogy Oroszország idén már növelte a gázszállításokat Európába, és még többet tud küldeni, amint az Északi Áramlat-2 gázvezeték működőképessé válik.

Elmondta, hogy az új vezeték két láncszemének egyikét már feltöltötték gázzal az üzembe helyezés előkészületeinek részeként, és hozzátette, hogy a szállítások azonnal megkezdődhetnek, miután a szabályozó hatóságok megadják a jóváhagyást. Soron kívül Medián: érdekes különbség mutatkozott meg a Fidesz, a DK és a Tisza Párt szavazói között

„Ha a német szabályozó hatóság holnap megadja a jóváhagyást, akkor holnapután 17,5 milliárd köbméter gáz szállítása kezdődik meg”

– mondta Putyin.

Putyin szerint a vezeték másodikat az év végére töltik fel gázzal, a teljes kapacitás pedig 55 milliárd köbméter lesz. Korábban csütörtökön az Európai Unió vezetői találkoztak, hogy megvitassák, hogyan lehetne enyhíteni a fogyasztók számára a megugró energiaszámlák okozta fájdalmat.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán azt mondta, hogy mivel a 27 országból álló blokk a gáz 90 százalékát importálja – nagyrészt a stratégiai rivális Oroszországtól –, „ez sebezhetővé tesz minket”. Putyin az európai gázárak szárnyalását az uniós tisztviselők korábbi döntésének tulajdonította, akik a helyi gázpiacra összpontosítottak, és ellenezték az Oroszország által preferált hosszú távú szállítási szerződéseket.

Más kérdésekre térve Putyin határozottan védelmébe vette a „külföldi ügynökökről” szóló törvényt, amelyet egyes médiumok megjelölésére használtak, és amelyet az ország ügyeibe való külföldi beavatkozás elhárításának eszközeként jellemzett. Az ellenzők szerint a törvényt a kritikus médiumok elhallgattatására használták, mivel a „külföldi ügynök” bélyegzőnek erős pejoratív felhangja van.

Dmitrij Muratov kérdésére válaszolva, aki a hónap elején a Novaja Gazeta című független orosz lap szerkesztőjeként végzett munkájáért elnyerte a 2021. évi Nobel-békedíjat, Putyin először gratulált neki – de elutasította a törvényt ért kritikáját.

(AP)