Rendkívül alacsony fizetést kapnak a magyar óvodapedagógusok
Borzasztóan rosszul keresnek az óvodákban foglalkoztatott pedagógusok, ezért egyre kevesebben választják a szakmát, továbbá a pályaelhagyás is egyre gyakoribb a körükben.
Az óvodákban foglalkoztatott pedagógusok száma 2020-ban a KSH adatai szerint 31 ezer volt, országos átlagban egy óvodapedagógusra 10,4 gyermek jutott, és egy óvodai csoportban átlagosan 22 gyermek volt. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt években folyamatosan javult ez a mutató, hiszen 2010-ben még 11,1 gyerek jutott egy óvópedagógusra – olvasható a G7 portál riportjában.
Az óvópedagógusok rugalmatlan bértábla szerint kapják meg a béreiket, miközben régiónként is hatalmas eltérés mutatkozik, Budapesten például 67 százalékkal magasabb fizetést kapnak, mint Nógrád megyében.
Az óvodapedagógusi pálya látványosan veszít a vonzerejéből, 2020-ban visszaesett a felsőoktatási képzésre való jelentkezők száma, pedig évekig viszonylag magas volt a próbálkozók és a felvettek száma is. A képzésbe évente felvett 1300 fő sem lenne nagyon kevés, de sajnos sok a pályaelhagyó.
A Diplomás Pályakövetési Rendszer adatai szerint két évvel a végzés után a diplomát megszerzőknek csak a 82 százaléka dolgozott a szakmában, a nyolc évvel korábban végzetteknél pedig nagyon alacsony ez az arány: 2020-ban közülük már csak 68 százalék dolgozott a szakmájában.
A lap beszámolójából kiderült, az egyik fő problémát az jelenti, hogy a két éve végzettek bruttó átlagfizetése alig érte el a 225 ezer forintot, míg a nyolc éve végzettek is csupán bruttó 234 ezer forintot kerestek.
A KSH adatai alapján 2019-ben a 30 évesnél fiatalabb óvodapedagógusok átlagbére 231 ezer forint volt, a 30-39 év közöttiek 258 ezer, a 40-49 év közöttiek 309 ezer, az 50 év felettiek pedig 368 ezer forintot vittek haza.