Adóparadicsommá vált Magyarország a külföldiek szemében
A Pandora-iratokból kiderült, egyesek már adóparadicsomként ajánlják a befektetők figyelmében hazánkat.
A Kovács V. Gábor Ügyvédi Iroda előállt egy ötlettel, melynek lényege az volt, hogy Magyarországon alapított cégek beiktatásával sikerülhet eloszlatni az offshore cégek körüli gyanút.
Ha mondjuk egy Seychelles-szigeteki cég alapít egy magyarországi kft.-t, és azon keresztül végzi a tevékenységét, akkor azzal – ahogy az ügyvédi iroda fogalmazott az egyik brosúrájában – „az offshore struktúrák adózásilag hatékony onshore arcot kapnak” – olvasható a Telex riportjában.
A nemrégiben kiszivárgott Pandora-iratokban szerepelt a Kovács V. Gábor Ügyvédi Iroda bemutatkozó anyaga, ezen felül felbukkantak más hasonló tájékoztatók is. A Cititrust International nevű, szintén offshore cégek létrehozásával foglalkozó belize-i központú társaság magazinjában egy magyar pénzügyi szakembertől, Danku Tamástól közöltek cikket még 2011-ben azzal a címmel, hogy „Magyarország mint adóparadicsom”.
Habár Danku a cikkét azzal kezdi, hogy a cím egyértelműen túlzás, később kifejti, hogy elsősorban a 2010-es adóváltozások eredményeként Magyarország a nemzetközi adótervezési eszköznek számít, és akár „Ciprus vagy Málta alternatívájává válhat”, utalva ezzel két olyan európai szigetországra, amelyek régóta kedvelt helyszínei az adójuk minimalizálására törekedő nemzetközi cégeknek.