Macron elutasítja a woke-ideológiát, valamint az állítást, miszerint Franciaország rasszista lenne
A normandiai Tocqueville-ben megrendezett konferencián előtérbe került a woke-ideológia, ennek kapcsán Macron elnök elmondta, elutasítja azokat a hangokat, amelyek Franciaországot rasszistaként bélyegzik meg.
A Tocqueville-beszélgetések egy évente megrendezett konferencia abban a tocqueville-i kőkastélyban, ahol Alexis de Tocqueville megírta a „Demokrácia Amerikában“ című remekművét. A „Demokrácia Amerikában“ című könyvet éveken át az amerikai középiskolákban és főiskolákon az amerikai történelem barátságos elemzéseként tanították.
A konferencia egyik fő témájaként előtérbe került a woke-ideológia, amely néhány éve indult ki az Egyesült Államokból. A követői radikálisan újraértelmezik az amerikai történelmet, és szeretnék felhívni a figyelmet a társadalmi igazságtalanságra, leginkább a faji megkülönböztetés problémájára a polgárjogi mozgalom égisze alatt.
A franciák messze nem egységesek a woke-mozgalom megítélésében: míg a fiatalabb aktivisták felkarolták a politikai korrektséget, addig a politikai és kulturális elit idősebb tagjai fenntartásokkal viseltetnek az ellentmondásos ideológiával szemben – írja a Newsweek.
A faji kapcsolatok hangsúlyozás éles ellentétben áll a Franciaországban a francia forradalom óta uralkodó univerzalizmussal. Míg az amerikai társadalmi kezdeményezések gyakran a faji hovatartozást helyezik előtérbe, addig Franciaország a színvak modellre támaszkodik azáltal, hogy a diákoknak és másoknak kizárólag az anyagi helyzet alapján osztja el a forrásokat.
A nyár elején az Elle magazinnak adott interjújában Macron elnök azt mondta, hogy az Amerikából importált „woke-kultúra“ „rasszistává teszi“ Franciaországot, és még nagyobb megosztottságot okoz a kisebbségek között. Macron megjegyzéseit egyesek úgy értékelik, mint egy kísérletet a mérsékelt szavazók táborának megerősítésére Franciaországban, mivel 2022 áprilisában újraválasztják, a választás azonban várhatóan szoros lesz.
Macron woke-ellenességét széles körben osztják a kormányában, még a nemek közötti egyenlőségért és sokszínűségért felelős delegált miniszter, Elisabeth Moreno is, egy fekete bőrű nő, aki a nyugat-afrikai partoknál fekvő Zöld-foki szigeteken született.
A franciák már egy ideje óvakodnak az ideológiától. Az ország számvetése a szexuális visszaélések és zaklatások elleni Me Too mozgalom miatt 2018-ban csúcsosodott ki, amikor egy több mint száz prominens francia nőből álló csoport, köztük Catherine Deneuve színésznő, levelet írt, amelyben azt állították, hogy a mozgalom túl messzire ment. A nők „az úgynevezett nagyobb jó nevében folytatott puritanizmusra“ figyelmeztettek, és az új feminista mozgalmat „boszorkányüldözéshez“ hasonlították.
Macron a nők egyenjogúságának és a Me Too mozgalom francia változatának hangos támogatója, de a nők elleni erőszak felszámolásának nemzetközi napján 2017-ben tartott beszédében azt mondta, hogy nem akar olyan társadalmat látni, ahol „minden férfi és nő közötti interakciót gyanú ural“.