Az amerikai rendőrgyilkosságok közel fele nem kerül napvilágra
40 év adatainak áttekintése azt mutatja, hogy sok halálos kimenetelű rendőri összecsapást tévesen minősítenek, leggyakrabban akkor, ha az áldozat fekete vagy spanyolajkú volt.
A University of Washington School of Medicine Egészségügyi Mérések és Értékelések Intézetének kutatása szerint az Egyesült Államokban 1980 és 2018 között a rendőri erőszak következtében bekövetkezett halálesetek több, mint 55 százalékát, összesen több, mint 17 ezer esetet tévesen soroltak be, vagy be sem jelentettek.
A tanulmány azt is feltárta, hogy a fekete amerikaiak minden más csoportnál nagyobb valószínűséggel halnak meg rendőri erőszak következtében, és 3,5-szer nagyobb valószínűséggel öli meg őket a rendőrség, mint a fehér amerikaiakat.
A kormányzati adatbázis, az NVSS adatai jelentősen eltérnek a nyilt forráskódú és közérdekű adatokat tartalmazó adatbázisok jelentéseitől. Sharara hozzátette, hogy a nyílt forráskódú adatok megbízhatóbb és átfogóbb forrásként szolgálnak a rendőrségi erőszak megelőzését és az életek megmentését szolgáló szakpolitikák megalapozásához.
A tanulmány megállapította, hogy a férfiak nagyobb arányban halnak meg rendőri erőszak következtében, mint a nők. 1980 és 2019 között 30 600 rendőri erőszakos halálesetet jegyeztek fel a férfiak és 1420-at a nők körében – írja a The Guardian.
A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy a rendőrök által elkövetett halálesetek nyomon követése nagymértékű összeférhetetlenséggel jár. A halottkémek gyakran be vannak ágyazódva a rendőrségi osztályokba, és nem ösztönözhetők arra, hogy megállapítsák, hogy a haláleseteket rendőri erőszak okozta.
Összességében a kutatók szerint a nyílt forráskódú adatgyűjtés fokozott használatára van szükség a rendőri brutalitás faji, etnikai és nemek szerinti egyenlőtlenségeinek dokumentálásához és megértéséhez, amely lehetővé tenné a rendőri és közbiztonsági protokollok célzottabb módosítását. A szerzők azt is elismerték, hogy többet kell tenni a rendőrség által elkövetett erőszak elleni küzdelem érdekében.