Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Meghiúsítottak egy puccskísérletet a diktatúrából kilábaló országban

Vezető beosztású kormánytisztviselők és katonai vezetők beszámolója szerint meghiúsítottak egy puccskísérletet a mai nap folyamán Szudánban.

...svg content...Kormányellenes tüntetés Kartúmban 2020. december 19-én. A tiltakozók a demokratikus reformok gyorsabb végrehajtását követelik. MTI/EPA/Mohammed Abu Obaid
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Omar Al-Basír mintegy 30 évig volt Szudán keménykezű diktátora, egészen a 2019-es megdöntéséig. Al-Basír rémuralmát az fémjelzi a leginkább, hogy szinte egyetlen aktív vezetőként várta őt a vádlottak padjára a Nemzetközi Büntetőbíróság.

2019 óta azonban változás van Szudánban, viszont ez egy nagyon bizonytalan átmeneti időszakot hozott magával. Az ilyen bizonytalanságban pedig nem nevezhető ritkának, hogy a hadsereg megkísérli átvenni a hatalmat. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

Vezető kormánytisztviselők és magas beosztású katonai vezetők beszámolója alapján a CNN pedig arról számolt be, hogy a szudáni hadsereg megpróbálta megdönteni az átmeneti kormányt, azonban nem jártak sikerrel.

A kormánytisztviselők elmondása szerint a hadsereg egy frakciója megpróbálta elfoglalni a szudáni köztelevíziót és a katonaság főparancsnokságát. Az esettel összefüggésben egyelőre úgy tudni, hogy 40 embert tartóztattak le.

Ezt az értesülést pedig a Reuters hírügynökségnek is megerősítette a hadsereg, hogy az éjjel folyamán puccsot kísérelt meg a katonaság egy része, hogy meg tudják dönteni a törékeny, félig civil és félig katonai tisztviselőkből álló átmeneti tanácsot.

Ez egyébként Al-Basír megdöntését követően egy megállapodás része volt, hogy civilek és katonák is részt vesznek az átmeneti időszakban, jelenlegi tervek szerint pedig 2024-re írtak volna ki szabad választásokat.

A tanács egyik civil tagja a Reutersnek megerősítette, hogy a helyzetet már irányításuk alá vonták, a katonák meghiúsították társaik puccskísérletét. Egy másik kormányforrás pedig azt mondta, hogy a Nílus partján fekvő Omdurman városában található állami rádiót is át akarták venni a puccsisták.

A szudáni SUNA hírügynökség beszámolója szerint nem vettek sokan részt a kísérletben, az ő letartóztatásukat is már megkezdték. Egy szemtanú elárulta, hogy a hadsereg tankokkal zárta le a Khartum és Omdurman közötti hidat, így a puccsisták nem tudtak továbbhaladni.

Nem ez az első alkalom azonban, hogy az átmeneti kormány ilyen nehézségekkel néz szembe, általában olyan csoportok nehezítik meg a kormányzást, akik a mai napig lojálisak Al-Basírhoz. Abdalla Hamdok miniszterelnök például tavaly még egy merényletkísérletet is túlélt.

Szudánt egyébként egyre jobban kezdik befogadni a nemzetközi közösségbe, ami nem igazán volt jellemző Al-Basír irányítása alatt, akit a Nemzetközi Büntetőbíróság a Darfurban elkövetett borzalmak, köztük háborús bűntettek és népirtás miatt vár a vádlottak padjára.

Al-Basír jelenleg egy khartumi börtönben tölti napjait, ugyanis megdöntése után hirtelen csak korrupciós vádak miatt tudták elítélni. Az ICC azonban már egyezkedik az országgal, hogy kiadják Al-Basírt és a darfuri mészárosokat.