Rekordprofitot értek el a bankok, sokat köszönhetnek a moratóriumnak
Közzétette éves jelentését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a hitelintézetek profitszámairól, ami igencsak magasra duzzadt 2021 első félévében.
Remek eredménnyel zárták az idei első félévet a magyar bankok, a szektor 405 milliárd forint hathavi konszolidált nyereséget ért el – szemlézett a jelentésből a Portfolio. Nagy segítség volt ebben számukra az is, hogy kezd újra észhez kapni a gazdaság.
A további számok tekintetében is csettinthetnek a bankok, ugyanis 12.3 százalékos tőkearányos nyereséget sikerült elérniük, ráadásul a nem teljesíthető hitelek aránya mindössze 3.4 százalék, ami kifejezetten alacsony.
Számos oka van annak, hogy ekkora félévet tudtak zárni a bankok, részben azért is, mert jelentősen nőttek a banki bevételek. A lakossági hitelállomány hatalmas nőtt és ebből jelentős hányadot tett ki a lakáshitelezés, amely mindig az egyik legjobb üzlet a bankok számára.
A bankok ráadásul nagyon örülhetnek annak is, hogy a kormány eddig nyújtja a moratórium lehetőségét, ugyanis ezt még mindig több százezer magyar magánszemély és vállalkozó használja ki, melynek kettős olvasata lehet.
Részint sok vállalkozó és magánszemély tényleg nagyot nyert azzal, hogy benne maradt a moratóriumban, mivel a koronavírus-járvány okozta bizonytalan pénzügyi helyzetben addig sem kellett a hiteltörlesztésekkel foglalkozni.
Másrészt viszont ez azt is vonta maga után, hogy akár jelentősen is elnyújthatja a tőketörlesztést, amely miatt lassabban csökken a tőketartozást. Ez pedig azért fontos a bankoknak, mert így tovább törlesztünk, így nő a kamatokból származó bevételük.
Sokat segített az is, hogy a gazdaság fellendülésével az emberek elkezdtek új hiteleket felvenni, a régi adósok sokan bennmaradtak a moratóriumban, így jelentősen tud nőni a kamatbevétel. Ezt pedig akár még jó pár hónapig elhúzhatja a kormány, akár a választás utánig.
Fontos szempont még, hogy a járványnak, a hitelprogramoknak és az inflációnak köszönhetően emelkedett az egy főre eső megtakarítások aránya, amely sokkal jobban megjelent a vagyonkezelési és tőzsdei termékekben, ami pedig növeli a bankok díj- és jutalékbevételeit.
Ha pedig csak a tavalyi évhez viszonyítunk, még a koronavírus-járványt is figyelembe véve örülhetnek a bankok, ugyanis csak a hitelintézeti szektornak a konszolidált kamateredménye 11 százalékkal, a díj- és jutalékeredménye 10 százalékkal nőtt tavalyhoz képest