Vészjósló problémákkal nézhetnek szembe a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó asztronauták
Azt követően, hogy további szivárgásokra utaló jeleket fedeztek fel az ISS fedélzetén, kiderült, hogy az ivóvizüket is szennyeződés érte.
A legújabb kutatásokból kiderült, hogy a Nemzetközi Űrállomás ivóvizében valósággal pezseghet a mikrobiális élet, ami azt jelenti, hogy baktériumok milliói hemzseghetnek benne – adta hírül a The Debrief magazin.
A tanulmányt publikáló professzorok szerint biofilm réteg alakult ki az egyébként vizeletből újrahasznosított ivóvízen, melynek következtében akár súlyos fertőzéseket is elkaphatnak az ISS-en napi szinten dolgozó űrhajósok.
Recikláció nélkül a NASA-nak évente megközelítőleg 4,5 tonna vizet kellene a bázisra szállítani, ami egyszerűen megoldhatatlan feladatnak minősülne, nem beszélve arról, hogy az ISS-t is leterhelnék vele.
Szerencsére még lehet javítani a helyzeten, ugyanis ha speciális szűrőkkel látnák el az űrállomás vízhálózatát, azzal orvosolhatnák a gondot, és minimalizálhatnák a felbukkanó mikroorganizmusok koncentrációját.
A 2008 és 2015 között begyűjtött vízminták alapján egyébként rengeteg antibiotikummal szemben rezisztens baktériumfaj nyomát is felfedezték, valamint bebizonyították, hogy az űrhajósok nagyobb fertőzésveszélyeknek vannak kitéve, mint a Földön lévő emberek.