Kiaknázatlan lehetőségek a csomagolóiparban
Nagy rendelésállománnyal dolgozik a csomagolóipar minden szakága, de hatalmas alapanyaghiánnyal küzdenek, ezért idén jelentős áremelkedésre számítanak a szakemberek.
A koronavírus miatti lezárások időszakában megnövekedett ételkiszállítás lendületet adott a csomagolópiacnak, ezzel szemben valamelyest visszavette a forgalmat néhány vendéglátóegység végleges bezárása és a nyári fesztiválok törlése.
Győrvári Gábor, az Indepack Kft. ügyvezetője a Világgazdaságnak elmondta, hogy nem tudnak a keresletnek megfelelő mennyiségű lebomló, környezetbarát csomagolóanyagot előállítani, valamint a helyzetet a szállítási nehézségek is rontják, ezért idén a csomagolóanyagok árai 20-30 százalékkal is drágulhatnak.
„A vendéglátósok és a kereskedők bevásároltak az egyszer használatos műanyagokra vonatkozó szigorítás július 1-jei hatálybalépése előtt, mivel nagy volt az információhiány a piacon, és sokan az egyszer használatos műanyagok általános betiltásáról beszéltek. Így felduzzasztott készletekkel várták, hogy tisztuljon a kép” – idézte Győrvárit a vg.hu, aki hozzátette, hogy a kivont műanyag evőeszközöknek nem volt alternatívája a térségben, kizárólag Kínából érkező fa evőeszközökkel tudták pótolni őket.
Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára kiemelte, hogy az ágazatban nagy a rendelésállomány, amelyet nem tudnak megfelelően kiszolgálni az alapanyaghiány miatt. Állítása szerint a szállítás egyre kiszámíthatatlanabb és lassabb, miközben fordulónként 10 százalékos árnövekedéssel is szembesülnek.
Hozzátette, hogy a júliusi szigorítás a hazai gyártásra is nagy hatást gyakorolt, ugyanis míg a PLA csomagolóanyagokat a nagy cégek gyártják, a papíralapú és kasírozott termékek azonban átkerülhetnek a kkv-k körébe, akiknek a gyártási műveletek összetettsége miatt nagyobb esélyük lehet bekerülni a piacra.