Jelentős drágulásnak indult az áram és a gáz
A holland gáztőzsdén egyetlen hónap leforgása alatt 25 százalékkal drágult a gáz, és nem úgy tűnik, hogy a trend megállna.
Tovább nőttek az európai földgázárak; a mérvadónak számító hollandiai TTF-tőzsdén a spot jegyzés már 50 euró körüli megawattóránként – mondta a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője, aki egy hónapja még „csak” 40 euró fölötti jegyzésekről beszélt.
Az egyetemes szolgáltatásban vételezőket közvetve sem érintik a magas nagykereskedelmi árak, hiszen a hazai háztartások a több éve leszorított hatósági tarifát fizetnek. A piaci szereplők viszont minden fronton szembesülnek a magas energiaárakkal.
Ezt a vállalkozások nem tudják teljesen a fogyasztókra hárítani – mondta Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Az alumínium most 30, az acél 70-80 százalékkal drágább, mint az első negyedév végén, ami biztosan növeli majd az inflációt.
Összességében Magyarországnak mint nettó energiaimportőrnek az árak emelkedése semmiképpen sem kedvező – tette hozzá Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágvezetője. A növekvő üzemanyagárak az inflációra is közvetlenül hatnak.
Az áram és a gáz drágulása megjelenik a vállalatok termelői költségeiben, előbb-utóbb majd az értékesítési árakban is, onnan pedig továbbgyűrűzik a fogyasztói árakba.
Ez a magyar gazdaság növekedését abból a szempontból fékezheti, hogy az infláció magasabb lesz, amit nem kompenzálnak a béremelések, hiszen a vállalatok a magasabb árakból származó pluszbevételt a nagyobb energiaköltségekre fordítják.
Ugyanakkor a kedvezőtlen hatások ellenére az energiaárak csak mérsékelten fékezik a gazdaságot: láttunk már a mostaninál jóval magasabb olajárat is. Így aggódni összességében nem kell, de örülni sem.