Tovább mélyülhet a szakadék a gazdagok és a szegények között Magyarországon
2025-re hét dollármilliárdosa lehet Magyarországnak, ami közgazdászok szerint súlyos következményekkel járhat.
A Biochamps Capital legfrissebb analíziséből megtudhattuk, a prognózisok alapján 2025-re akár 7 000 milliárdosa és 7 dollármilliárdosa lehet Magyarországnak – írta az ATV hírportál.
A 100 Leggazdagabb Magyar című kiadvány szerkesztője, Szakonyi Péter úgy gondolja, a vagyonosok további gyarapodása több dologra vezethető vissza:
„Ez több dologból eredeztethető: az egyik, hogy a vagyonok egy része külföldön van, amit nyilvánvalóan nem lát senki sem a tulajdonoson kívül, a másik, hogy az ingatlan vagyonok továbbra is felértékelődnek. A harmadik pedig roppant egyszerű, az euró-forint árfolyama is egy év alatt jelentősen változott, a forint több mint 10 százalékkal leértékelődött.”
Dávid Ferenc közgazdász szerint negatív hatásai lehetnek annak, ha nagy vagyoni különbségek alakulnak ki egy társadalomban:
„Nyilvánvaló, hogy ilyen helyzetben a közbiztonság romolhat, a társadalmi feszültség fokozódhat. Azt kell mondanom, hogy a munka és adó morál is romlik, mert a szegényebb rétegek úgy érzik, hogy ők meglophatják a munkaadóikat, hiszen úgyis gazdagok, illetve nem fizetnek adót. Mondhatnám úgyis, hogy a fekete munka felszaporodhat. Általában elmondható, hogy a vagyonbiztonság is romlik, mert a sok szegényt irritálja nyilvánvalóan a kevesek gazdagsága.”
Sik Endre szociológus úgy véli, önmagában az elemzés nem mond el semmit sem a magyar társadalom összetételének alakulásáról, egy érdekesség azonban mindenképpen kiderül belőle:
„A magyar társadalomnak azok a rétegei, akik a járvány alatt rákényszerültek és módjuk is volt arra, hogy megtakarítsanak, mert nem tudták elkölteni a pénzüket – már persze mondom, itt csak azokról beszélek, akiknek volt pénzük egyáltalán – akkor azok most ilyen értelemben kényszergazdagabbak lettek.”