Szinte biztos, hogy idén eléri Magyarország az 5 százalékos GDP-növekedést
A K&H vezető elemzője úgy gondolja, a jelenlegi gazdasági prognózisok sokkal kecsegtetőbbek, mint azt korábban feltételezték.
Németh Dávid az ATV Start című műsorában elmondta, a kimagasló közel 18 százalékos növekedés a bázisnak köszönhető, hiszen tavaly majdnem 15 százalékos volt a visszaesés, hogyha megnézzük a 2019 második negyedévéhez képest, hogy hol jár a GDP, akkor azt lehet mondani, hogy elértük a válság előtti szintjén a GDP-nek
Az elemzők 16,5-17 százalékos növekedésre számítottak, azt pontosan nem tudják, hogy mik azok az egyedi tételek, amelyek a többletnövekedést adták. Amit látnak az az, hogy 2020 második negyedévéhez képest az ipar sokkal többet termelt, az építőipar május-júniusban nagyon felpörgött, ez is sokat hozzáadott a növekedéshez.
Sok szektorról viszont nincsen információjuk, például arról sem, hogy a szolgáltatások iránti kereslet, hogyan alakult – tette hozzá.
Németh Dávid közölte, a bérfejlesztés, attól is függ, milyen a munkaerőpiac állapota. Most az látszik, hogy egyre több szektorban túlkereslet van, tehát várhatóan növekszik a bérfejlesztés is:
„Pláne, ha a kormány beváltja az ígéreteit, miszerint a minimálbért a jövő évtől tovább emeli és a 200 ezer forint a cél, vagy visszajuttatják a személyi jövedelemadót. Ezeket az 5 százalékos növekedéshez kötötték, most úgy tűnik, hogy ezzel a második negyedéves dinamikával szinte biztos, hogy meglesz.”
Mindeközben egyre közeledik a gazdasági válság, a vezető elemző szerint azt lehet észrevenni, hogy mind a költségvetések, mind a jegybankok nagyon bőkezűek voltak az elmúlt időszakban, ezért egyrészt felszaladt az infláció, valamint más eszközárak, például az ingatlanárak is világszerte emelkednek, az viszont más kérdés, hogy ha elkezdik emelni a kamatokat, az mekkora áresést okoz az eszközárakban.