Régészek felfedezték az utolsó babiloni király sziklába vésett, lenyűgöző, 2550 éves képét
A faragványon Nabú-naid király látható, kezében jogarral, körülötte vallási szimbólumok: egy félhold, egy kígyó, egy virág és a Nap.
Nabú-naid király volt az utolsó király, mielőtt a perzsa uralom átvette a régiót. A faragványt Szaúd-Arábia északi Al Hail régiójában tárták fel, mely terület olyan babilóniai leletekről ismert, mint az erődök és műemlékek. Egy bazaltkőre 2550 évvel ezelőtt készült ősi faragványt azonosítottak, amely az utolsó babilóniai király, Nabú-naid nevét viseli.
A Szaúd-Arábiában felfedezett felirat Nabú-naid királyt ábrázolja, amint jogart tart, és négy vallási szimbólum veszi körül: egy kígyó, egy félhold, a Nap és egy virág. Bár a kutatók még mindig vizsgálják a szimbólumok jelentését, egyesek szerint a mezopotámiai pantheon istenségeihez köthetők, amelyek Istár csillagát, Samasz napisten szárnyas korongját és a Hold istenségének, a Nabú-naid király által kedvelt Szín istenségnek a félholdját ábrázolják.
A régészek azt is megállapították, hogy a jelenet 26 sor ékírás, a Közel-Keleten használt ősi írásrendszer 26 sorát tartalmazza, így ezek a leghosszabb feliratok, amelyeket valaha a babilóniai királyságban találtak – osztotta meg közleményében a szaúdi Turisztikai és Nemzeti Örökség Bizottság.
Nabú-naid király i. e. 556-tól i. e. 539-ig uralkodott Babilónia felett, de először a fiúkirály Lábási-Marduk meggyilkolása után foglalta el a trónt. A legenda szerint Lábási-Marduk anyja a Hold istenének, Színnek a papnője volt, akit Nabú-naid állítólag nagyon kedvelt, és végül a vallási régészet iránti érdeklődése miatt megőrült.
Számos falfestmény ábrázolja Nabondius királyt, amelyek közül néhány nagyon hasonlít a nemrég felfedezett faragványra – ezeken az látható, amint jogart tart, miközben vallási szimbólumok veszik körül. A Daily Mail arról számolt be, hogy a faragványos sziklát az Al-Hadeed kormányzóságban, az ország északi Al-Hail régiójában tárták fel.