Aranyat és platinát találtak Brüsszel csatornáiban
A két brüsszeli egyetem, a VUB és az ULB kutatóinak sikerült arany, platina és más fémek részecskéit kinyerni a város csatornáiból.
A munka az Anderlechtben működő Meurice Kutatóintézettel közösen végzett Sublimus projekt része, mely 2019 márciusában indult azzal a céllal, hogy a csatornavízben lévő arany, platina, nikkel és réz jelenlétét mérje a visszanyerés céljából.
Az olyan fémek, mint az ólom, az ón, a cink, az arany és az ezüst friss készleteinek várható élettartama körülbelül 20 év, amely után a Föld föld alatti készletek kifogynak, vagy már nem lesz gazdaságos a bányászatuk, a szennyvíz azonban alternatív forrás lehet.
A nemes- és nehézfémek különböző folyamatok során kerülnek a csatornába: ékszerek eróziója, gyógyszerekben való felhasználás vagy a gépjárművek katalizátoraiban való felhasználás révén. A fémek a csatornavíz tisztítása után visszamaradó iszapba kerülnek. Az iszapot korábban műtrágyának szánt gazdaságokba szállították, de a magas nehézfémtartalom miatt ezt a gyakorlatot Flandriában betiltották.
Ha a fémeket ki lehetne vonni az iszapból, az két problémát oldana meg egy megoldással: az iszapot újra biztonságossá, vagy legalábbis biztonságosabbá tenné, és alternatív forrást biztosítana az értékes fémek kinyerésére.
A Sublimus projekt három szakaszból áll:
Először a kutatók megvizsgálják az iszapban található nemes- és nehézfémek mennyiségét. Ennek érdekében a VUB kutatói méréseket végeznek a két brüsszeli tisztítóműből származó iszapmintákban.
Ezután azt vizsgálják, hogyan lehet ezeket a fémeket környezetbarát módon kivonni az iszapból. A Meurice K+F kutatói azt vizsgálják, hogy speciális baktériumokkal ki tudják-e „mosni” a fémeket az iszapból.
Végül a VUB és az ULB tudósai azt vizsgálják, hogyan tudják a nemesfémeket ebből a fémkeverékből környezetbarát módon megtisztítani és újrahasznosítani. Erre példa a speciális, mágneses tulajdonságokkal rendelkező, aranyat megkötő nanoanyagok kifejlesztése, amelyek a megkötés után mágnessel eltávolíthatók a keverékből.
A Brussels Times azt írja, a projekt jövő év februárjáig tart, és a kutatók azt remélik, hogy végül egy év alatt 10 kilogramm aranyat és egy kilogramm platinát tudnak majd kinyerni a csatornákból. Ezek a mennyiségek mai árakon számolva arany esetében 555 900 dollárt (167 millió forint), platina esetében pedig 32 853 dollárt (9,8 millió forint) jelentenek.