Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,66 Ft
Euró
389,50 Ft
Font
453,92 Ft
Bitcoin
61,771 $

18 ezer gyermekkatonát alkalmaztak a gerillák a 20 éves konfliktusban

31 adatbázis segítségével állapították meg a polgárháború során felhasznált gyermekek számát.

Fotó: Unsplash/Thomas Def
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erői, vagyis a Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC) gerillaszervezet állítólag legalább 18,677 gyermeket toborzott és vetett be 1996 és 2016 között – jelentette kedden a Special Justice for Peace (JEP). A JEP feladata a kolumbiai polgárháborúban résztvevő FARC-tagok, az állami fegyveres erők és harmadik felek utáni nyomozás és igazságszolgáltatás.

A JEP közleménye szerint ez a szám az állami intézmények, egyetemek és áldozatsegítő szervezetek 31 adatbázisának felmérésével, összehasonlításával került megállapításra. Az El Tiempo kolumbiai lap beszámolója szerint ez több mint kétszerese annak, amit eredetileg a Legfőbb Ügyészség állított – írja a német Spiegel.  Soron kívül Szentkirályi Alexandra a Szomszédok legendájával, Vágási Ferivel üzent Karácsonynak

A JEP 26 korábbi FARC tagot idézett bíróság elé, hogy a toborzási folyamatban játszott állítólagos szerepükkel kapcsolatban feleljenek. A gyermekek toborzása kényes eleme a kolumbiai polgárháborúnak, mert a FARC tagadja, hogy ilyen tevékenységet végzett volna.

A dél-amerikai országot 1964 óta sújtja fegyveres konfliktus a baloldali gerillacsoportok, a jobboldali félkatonai szervezetek és fegyverek erők összecsapásaival. Az 50 éve tartó konfliktus során több mint 220 ezer ember vesztette életét, többségük civil. A FARC sokáig többek között kábítószer-kereskedelemmel és váltságdíjakból finanszírozta magát.

2016 végén Kolumbia kormánya és a FARC letette a fegyvert, a háborúval terhelt évtizedek során elkövetett bűncselekményekkel pedig a különleges igazságszolgáltatási mechanizmus foglalkozik. A FARC politikai pártként szeretne kiállni olyan céljai mellett, mint például a tisztességesebb földosztás.

Az egykori gerillaerők és fegyveres csoportok nem minden tagja áll azonban az átrendeződés mellett, Kolumbia egyes régióiban lázadó csoportok láthatóan új erőre kapva folytatják a fegyveres harcokat.