Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $
A koronavírus-járvány miatt védõmaszkot viselõ férfi ül egy utcán Teheránban 2021. augusztus 9-én. Az iráni egészségügyi minisztérium közlése szerint az országban az elmúlt napokban rekordot döntött a koronavírus-fertõzöttek és a fertõzés szövõdményei miatt elhunyt emberek száma. MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Iráni orvos a koronavírus-járvány ötödik hullámáról: „Mi döntjük el, ki él és ki hal meg”

Szerző: Borbély Fanni

Az iráni orvosok elérték kapacitásaik határait, és azt mondják „a média nem mutatja be, valójában mi történik” az országban.

not image

Borbély Fanni

2021. szeptember. 5 - 21:24

Az iráni állami média elismeri, hogy az ország a vírus ötödik hullámával küzd, naponta több mint 500 halálesettel. Nyugodt, jól felszerelt kórházak képeit mutatják, de a betegek családjai, aktivisták és orvosok szerint ez messze nem felel meg a valóságnak. Veszélyes túlzsúfoltságról és az alapvető szükségletek hiányáról beszélnek, és olyan videókat tesznek közzé a közösségi médiában, amelyeken a betegeket a kórházak udvarán és parkolóikban kezelik.

Az iráni egészségügyi minisztérium hétfőn bejelentette, hogy az elmúlt 24 órában 588 ember halt meg koronavírusban, ami rekord azóta, hogy a járvány 2020 februárjában elérte az országot. Az orvosok szerint a hivatalos adatok kezdettől fogva messze alulbecsülik a számokat. A hivatalos adatok szerint az irániaknak mindössze 3,3 százaléka van teljesen beoltva a vírus ellen, és nincs egyértelmű nemzeti oltási program. A kritikusok szerint az iráni kormány még másfél év elteltével sem vezetett be hatékony korlátozásokat a vírus terjedésének megállítására, és például engedélyezte a hatalmas vallási összejövetelek megtartását. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Az egészségügyi dolgozók arra figyelmeztetnek, hogy az iráni egészségügyi rendszer a következő napokban összeomolhat, és olyan emberi katasztrófát okozhat, mint ami Indiában történt áprilisban és májusban. Az állami média azonban egészen más képet mutat. Egy augusztus 4-én a közösségi médiában közzétett amatőr videó hatalmas zsúfoltságot mutat az északkelet-iráni Mashhadban található Imam Reza kórházban. A videón, amelyet egy beteg hozzátartozója készített, a kórtermek és folyosók zsúfolásig tele vannak, egyes betegeket pedig a kórház udvarán kezelnek. A 3 milliós város orvosai arra figyelmeztettek, hogy a helyzet kezelhetetlenné fajult.

Az állami Mashhad IRIB csatorna augusztus 5-i televíziós riportja egészen más helyzetet mutatott. Bár a riportban elismerték, hogy a kórház zsúfolt, és egy orvos azt mondta: „az ötödik hullámban vagyunk, és ez halálos”, a kórházról készült képek egy látszólag jól felszerelt létesítményt mutattak, ahol a betegek ágyakat, gyógyszereket és oxigént kaptak. Az állami média Irán más városaiban is sugárzott hasonló jelentéseket, amelyekben a hangosbemondóban megemlítették a túlzsúfoltságot, de olyan kórházak képeit mutatták be, amelyek látszólag normálisan működnek. Nem mutatták, hogy a betegeket a folyosókon vagy a kórházon kívül kezelik, ahogyan az számos amatőr videón látható az interneten.

Egy augusztus 3-án a közösségi médiában közzétett amatőr videó a teheráni Masih Daneshvari kórház túlzsúfoltságát mutatja, amelyet a tisztviselők a főváros legfőbb egészségügyi intézményének jelöltek ki a koronavírusos betegek számára, és amelyen szintén látható, hogy a betegeket az udvaron kezelik.

Egy másik amatőr videó, amely a dél-iráni Bushehrben található Perzsa-öböl kórházban készült, és augusztus 2-án került fel, a folyosókon a földön fekvő betegeket mutatja.

„Mi döntjük el, ki él és ki hal meg”

Abtin orvos, aki egy Irán középső részén fekvő város állami kórházában dolgozik. (Abtin nem az igazi neve; névtelenséget kért, mert nem jogosult külföldi médiumoknak nyilatkozni).

„A vírusfertőzések ötödik hulláma három hete érte el Iránt. Az elmúlt héten minden egyes teszt, amelyet a betegeimen végeztem, pozitív volt. Ez a legrosszabb helyzet a járvány kezdete óta Iránban.

A városunkban minden kórház tele van. Én személyesen 295 új pácienst láttam, és több mint 240 CT-vizsgálatot rendeltem el a tüdejükről az elmúlt 24 órában. Kapcsolatban állok orvoskollégáimmal Irán-szerte, és tudom, hogy mindenhol ugyanez a helyzet. Még steril víz sincs az injekciókhoz. Nincs egyszerű sóoldatunk sem, ami a gyógyszerek beadásához szükséges.

Nincs elég oxigénünk. Minden nap órákra le kell kapcsolnunk az oxigént, hogy maradjon még. Azokban az órákban, amikor be van kapcsolva, a szükséges mennyiség felét biztosítjuk, csak azért, hogy tovább tudjunk segíteni, remélve, hogy holnap több oxigént kapunk.

Ami a gyógyszereket illeti, amelyeket a koronavírusos betegeknek szoktunk adni, már napok óta nem láttam őket. Elfogytak. Teljesen. Ha a betegek családjai találnak gyógyszert a feketepiacon, jó nekik.

Nincsenek szabad ágyaink. Még a hordágyaknak sincs már hely a kertben. Amikor új betegek érkeznek, megvizsgálom őket, de az állapotuktól függetlenül haza kell küldenem őket. Egyszerűen nincs hely, sem a kórtermekben, sem a folyosókon, sem a kertben.

Éppen tegnap kellett hazaküldenem egy embert, aki nagyon beteg volt, a tüdejének 60 százaléka fertőzött. Nem vagyok benne biztos, hogy túléli, de nem volt más választásom. Már így is tele vagyunk betegekkel, akik még betegebbek. Olyan helyzetben vagyunk, hogy mi döntjük el, ki él és ki hal meg.

Amikor elhagyom a kórházat, olyan, mintha semmi sem történne ebben az országban. Az üzletek és az éttermek még mindig nyitva vannak. Nem hoztak semmilyen különleges intézkedést. Az állami rádió és televízió elismeri, hogy ötödik hullámot élünk át, de a média nem mutatja be, mi történik valójában. Az állam hazudik a fertőzöttek teljes számáról és a napi halálos áldozatok számáról.

Minden városban kvótát állapítottak meg a PCR-tesztre. A mi városunk kvótája 50 teszt naponta. Nem számít, hogy hány betegünk van, a városi kórházak csak összesen 50 tesztet rendelhetnek meg naponta, egy több mint 125 ezres lakosú városban. Ez Irán minden egyes városára igaz.

Először is, ez a kvóta azt jelenti, hogy a hivatalos fertőzési számok értelmezhetetlenek. Tegnap például én személyesen 295 új koronás esetet láttam, de az egész városunk csak 50 új esetet jelentett, mert csak 50 PCR-tesztünk volt.

Másodszor, amikor a betegeim meghalnak, csak akkor vagyok jogosult a halál okát koronavírusként jelenteni, ha a PCR-teszt pozitív volt. Tehát ha városunkban egy nap alatt 145 ember hal meg koronavírusban, a hivatalos dokumentumokban legfeljebb 50 ember szerepel.

Iránban az emberek már két éve hamis számokat látnak a kormánytól – és irreális képeket a kórházakról, amelyek „jól működnek”. Nem érdekli őket a járvány, és vissza akarnak térni a normális élethez. De ezek a hazugságok a végén embereket fognak ölni. Az embereknek meg kell érteniük a helyzet súlyosságát, hogy megtegyék a megfelelő intézkedéseket a fertőzés elkerülése érdekében. Tudniuk kell, hogy ha megbetegszenek, akkor magukra vannak utalva, mert mi már nem tehetünk értük semmit.”

Az augusztus 9-én bejelentett hivatalos kimutatás szerint Iránban eddig 94 603 ember halt meg koronavírusban, ezt a számot azonban a szakértők komolyan megkérdőjelezik. A France 24 Observers azt írja, Hossein Qashlaqi, az iráni tudományos tanács tagja 2020 októberében az iráni médiának adott interjújában úgy becsülte, hogy a halálos áldozatok valódi száma négyszerese lehet a hivatalos adatoknak.