Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A klímaváltozás egyre komolyabban fenyegeti a kisebb szigetországokat

Egy hétfőn közzétett közlemény szerint az éghajlatváltozás hatásainak kitett több tucat kis szigetország arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy tegyenek lépéseket jövőjük miatt, miután a klímaváltozás okozta tengerszint-emelkedés fenyegeti őket.

...svg content...Fotó: Unsplash/jcob nasyr
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az ENSZ kormányközi klímaváltozási bizottsága (IPCC) hétfőn kiadott átfogó jelentésében megállapította: az emberiség a tevékenységével minden korábbinál erőteljesebben idézi elő a klímaváltozást, amely immár visszafordíthatatlanná vált, a globális felmelegedés a Föld minden lakott részén szélsőséges időjárási körülményekkel fenyeget.

A szövetségben 39 ország vesz részt, köztük Kuba, Jamaica, Pápua-Új-Guinea és a Maldív-szigetek, amelyek a világ legalacsonyabban fekvő országai. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

„Ha a felmelegedés nem éri el a 2 Celsius fokot, akkor elkerülhetjük, hogy a tengerszint három métert emelkedjen hosszú távon. A jövőnk függ tőle”

– mondta Diann Black-Layne, Antigua és Barbuda nagykövete, a Kis Szigetországok Szövetségének klímaügyi főtárgyalója.

A szigetországok kiemelték, a világ minden kormányának jelentős lépéseket kell tennie azért, hogy a párizsi klímacéloknak megfelelően 1,5 Celsius foknál ne emelkedjen jobban a globális átlaghőmérséklet az iparosodás előtti időszakhoz képest. Az IPCC szerint 2030 körül a világ eléri ezt a szintet, tíz évvel korábban, mint azt három éve gondolták. Egy ilyen szintű felmelegedés pusztító hatással lenne az emberiségre, és sokkal gyakoribbá válnának a szélsőséges időjárási körülmények – figyelmeztettek.

António Guterres ENSZ-főtitkár „vörös riasztásnak” nevezte a dokumentumot, amely szerinte megcáfolhatatlan bizonyítékokkal igazolta a klímaváltozás ijesztő mértékét. Azt mondta, jó lenne, ha a jelentés felhívná a figyelmet a fosszilis energiahordozók használatára. A világ számos vezető politikusa azonnali cselekvést sürgetett a beszámoló közzétételét követően – írja a Portfolio.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.