Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hat katonai vezetőt végeztek ki, amiért a diáktüntetők közé lőttek

Halálra ítélte egy szudáni bíróság azt a hat katonai vezetőt, akik az RSF nevű fegyveres szervezet irányítóiként tüzet nyitottak a diáktüntetőkre a hatalomváltás idején.

...svg content...Kormányellenes tüntetõk Kartúmban 2020. június 30-án. A tüntetõk civil kormányzók kijelölését sürgették a tartományok élére, valamint felszólították a kormányt, kössön békét a lázadókkal. Továbbá igazságot követelnek azoknak, akiket a tavalyi tömegmegmozdulások során a hatóságok megöltek. MTI/EPA/Mohamed Hasszán
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Szudánban 2019-ben sikerült megszabadulni Omar Al-Basírtól, aki azt a „nemes címet” mondhatta el magáról, hogy aktív vezetőként akarták a vádlottak padjára küldeni a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szakemberei.

Al-Basír 30 éven át volt Szudán kegyetlen diktátora és többek között háborús bűntettek, valamint népirtás fűződik a nevéhez a Darfurban zajló polgárháború és Dél-Szudán elszakadása miatt. A diktátort végül megbuktatták, beindult az átmenet.

A hatalomváltás azonban nem volt ilyen egyszerű, ugyanis az ország éppen ekkor zuhant gazdasági válságba, amely miatt tömeges tüntetések törtek ki az országban. Ekkor jött az RSF, amelyet egyébként az átmeneti kormány korábbi helyettes vezetője irányított.

Mint a Reuters is megjegyzi, az RSF vezetőinek a bíróság elé állítása remek próbája volt annak, hogy a szudáni kormány mennyire gondolja komolyan az ország demokratizálását, miután évtizedeken át iszlamista autokrácia uralta Szudánt.

A bíróság végül halálra ítélte a szervezet hat katonai vezetőjét, indoklásul pedig azt mondták, hogy a vádlottak megszegték az RSF belső szabályait és egyéni elgondolásból viselkedtek, így már ezek a cselekmények nem voltak összeegyeztethetők a szervezettel.

A diáktüntetések még 2019. június 3-án kezdődtek, nem sokkal Al-Basír megbuktatását követően, ahol a demonstrálók követelték, hogy gyorsítsák fel az ország demokratizálását. Az elégedetlenséget azonban táplálta, hogy mély gazdasági válságba került ekkorra az ország.

A tüntetéseket végül rendkívüli brutalitással verték le az RSF harcosai, amely szervezet még a korábban Al-Basírhoz hű Janjaweed milíciákból nőtte ki magát, amelyet pedig azzal vádoltak, hogy ők követték el a brutális atrocitásokat Darfurban.