Vajon mennyi arany rejtőzhet a Balaton mélyén?
Meglehet, olyan mennyiségű arany rejtőzik a Balaton mélyén, amit el sem tudunk képzelni.
Egy kutatás szerint elképesztő mennyiségű aranykincset rejt a Balaton mélye, amely a mai árfolyamon számolva 1800 milliárd forintot érhet. Egy 1798-as levélben a tihanyi apát hívta fel a figyelmet arra, hogy a Balaton iszapjában kimosható méretű drágakőszemcsék és arany is lakozik. Az apát áttekintette rómaiak levelezését, akik anno szintén komoly érdeklődést tanúsítottak a tó tartalma iránt, miután az ottani aranymosók még az ókorban több alkalommal is aranyra bukkantak.
100 évvel később Hollósvári Imre bányamérnök 1907-ben a Budapesti Hírlapban egy tudományos cikkben osztotta meg kutatási eredményeit: az aranymosókkal még a 20. század elején is keresték az értékes fémet, és a tó 61 pontjáról vettek számára 10-10 kilogrammnyi iszapmintát, melyek mindegyikében találtak aranyat.
Az aranymosók sáraranynak nevezik ezt az iszapban fellelhető finom, pikkely formájú aranyat. A tóból vett mintákban 100 kilogrammonként két szem sárarany volt, amiből 1000 szem kell ahhoz, hogy egy grammnyi aranyat kapjunk. Magyarul, ahhoz, hogy egyetlen gramm aranyat összeszedjünk, öt vasúti kocsi, összesen 50 tonnányi tartalmát kellene végigszitálni.
Hollósvári Imre részletes elemzése és számításai szerint a Balatonban megközelítőleg 120 tonna 23 karátos aranyat lelhetnénk, mely a mai árfolyamon kilogrammonként közel 15 millió forintot jelent, ha pedig 120 tonnával számolunk, akkor értéke eléri az 1800 milliárd forintot. A szakemberek szerint azonban nem igazán érné meg felszínre hozni az aranyat, ugyanis a 6 milliárd tonnányi kőzet átvizsgálása többe kerülne, mint 1800 milliárd forint – írja az Origo.