Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,786 $

Felkészületlenül látogatjuk meg az orvosokat – magyar applikáció javíthat a helyzeten

A magyarok nagyjából 92 százaléka nem, vagy csak nagyon röviden készül fel az orvossal történő találkozásra, ötödük egyáltalán nem jár szűrővizsgálatokra.

Twenty20
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) országos közvélemény-kutatásából kiderült, a magyarok nem igazán készülnek tudatosan az orvosi vizitekre, a kelleténél ritkábban mennek szűrővizsgálatokra, és gyakran fordulnak az internethez a kézhez kapott leleteik magyarázatáért.

A betegek tájékozottságának növelése érdekében hazai szakemberek bevonásával egy új mobiltelefonos alkalmazás készült. Az AIPM által fejlesztett TájékozottBeteg applikáció: Soron kívül Gyurcsány szerint Magyar többet árt az ellenzéki oldalon, mint a kormány oldalán

  • Segít alaposan felkészülni az orvosunkkal történő találkozásra. Az applikációban található speciális űrlap előzetesen segít átgondolni a felmerülő kérdéseket, amelyeket – az azokra kapott válaszokkal, a szedett gyógyszerekkel és a következő találkozó időpontjával együtt – el is menthetünk, illetve az űrlapot e-mailben elküldhetjük vagy kinyomtathatjuk, és a találkozóra magunkkal vihetjük.
  • Összesíti a kor alapján ajánlott, személyre szabható szűrővizsgálatokat, amelyeket vizsgálatonként a naptárunkba is elmenthetünk.
  • Ezen felül tartalmaz: laborlelet-értelemző szótárt, különböző betegségekkel kapcsolatos tényeket és tévhiteket, a magyar onkológiai betegút állomásait a tünetek jelentkezésétől, illetve a szűréstől kezdve a gyógyult beteg utánkövetéséig, valamint gyermekkori és felnőttkori védőoltásokkal kapcsolatos információkat.

A kezelőorvosunknak átadott információ kulcsfontosságú a diagnózis felállításakor, és jó tudnunk azt is, milyen kérdéseket teszünk majd fel a szakembernek. Éppen ezért fontos, hogy lehetőség szerint minden előzményt összeszedve, kérdéseinket jó előre átgondolva érkezzünk egy vizsgálatra vagy konzultációra – teszik hozzá.

A magyarok 6 százaléka jelezte, hogy jóval a találkozó előtt átgondolja, mit fog mondani, és mindössze 2 százalék volt azok aránya, akik átgondolják és össze is írják a lehetséges kérdéseiket. A legtöbben (48 százalék) egyáltalán nem szoktak készülni, 44 százalék pedig csak a találkozó előtt röviddel gondolja át, mit mond és kérdez majd.

A Tájékozottbeteg alkalmazás egyik fontos funkciója éppen ezen a területen segít: egyszerű kérdésekre válaszolva tudunk alaposan felkészülni az orvossal történő találkozásra, majd a kitöltött adatlapot emailben elküldhetjük magunknak – írják.

Az egészségügyi tájékozottságunkkal kapcsolatos másik fontos terület, hogy mennyire ismerjük személyre szabottan a szükséges szűrővizsgálatokat, amelyek eredménye kulcsfontosságú lehet a betegségek korai felismerésében és hatékony kezelésében. A Tájékozottbeteg applikációban kor és nem szerint beállítható a szűrési ajánlás, amit igény esetén a telefonunk naptárjába elmenthetünk vizsgálatonként, a megfelelő időpontban pedig értesítést is kaphatunk róla – magyarázták.

Mindez azért különösen fontos, mert a kutatás eredményei alapján az emberek saját egészségük szempontjából a szűrővizsgálatokat és a modern terápiák hozzáférhetőségét támogatják kiemelkedően. A válaszadók fontosnak tartják, hogy könnyen részt tudjanak venni szükséges szűrővizsgálatokon (91 százalék), valamint szintén sokan tartják elengedhetetlennek, hogy baj esetén a legújabb fejlesztésű gyógyszereket, kezeléseket is megkaphassák (81 százalék).

Mindazonáltal a magyarok közel harmadára jellemző, hogy a pandémia időszaka alatt szűrővizsgálatot vagy orvosi vizitet hagyott ki:

  • A válaszadóknak valamivel több mint harmada (37 százalék) jelezte, hogy olyan egészségügyi problémával, amellyel korábban orvoshoz fordult volna, ezúttal inkább nem keresett fel szakembert.
  • Kevesebb mint harmaduk (31 százalék) halasztott el valamilyen esedékes szűrővizsgálatot a pandémia miatt, és 26 százalékuk nem ment el előírt orvosi kontrollra.

A felmérés eredményei alapján a többség legalább évente (48,8 százalék) vagy évente többször is (8,8 százalék) jár önkéntes szűrővizsgálatokra. Sokan vannak azonban olyanok is, akik ennél ritkábban (25,2 százalék) vagy soha nem mennek (17,2 százalék) szűrésre.

A terveket illetően nagyjából három részre oszlanak a megkérdezettek: 30,8 százalék egy éven belül, 36,2 a következő évben, 28,4 százalék pedig egyelőre nem tervezi, hogy szűrővizsgálatra menne.

A betegségekkel kapcsolatos tévhitek, félinformációk alapvetően befolyásolhatják, hogy miként reagálunk egy–egy tünetre, milyen kezelést alkalmazunk, illetve milyen gyorsan fordulunk szakemberhez. A kutatás eredményei alapján a magyarok számára nagyon fontos a háziorvos és a szakorvos véleménye:

  • a megkérdezettek 74 százaléka nagyon gyakran vagy gyakran háziorvosához,
  • 36,6 százaléka pedig szakorvosához fordul segítségért laboreredménye kézhezvételét követően.

Az is látszik ugyanakkor, hogy a többség az internetről, illetve ismerősöktől is gyűjt információt:

  • a megkérdezettek többségével legalább ritkán előfordul, hogy online keres segítséget laboreredménye értelmezéséhez (55 százalék),
  • családtagokat, barátokat (51,4 százalék) kérdez meg.

Akár 15 év börtönt is kaphat, aki azonos neműekkel kezd kapcsolatba Irakban

Az iraki parlament szombaton elfogadta a törvényt, amely a vallási értékek védelmére hivatkozva akár 15 év börtönbüntetést is kiszabhat az azonos neműek kapcsolataira.

Nem volt még olyan népszerűtlen elnöke az USA-nak, mint Joe Biden

Egy friss Gallup-felmérés szerint Joe Biden elnök népszerűsége 38,7%-ra esett, ami az elmúlt 70 év legalacsonyabb szintjét jelenti egy amerikai elnök esetében.