Izraeliek és palesztinok csaptak össze Ciszjordániában, 140 palesztin sérült meg
Több mint 140 palesztin sérült meg pénteken az izraeli csapatokkal való összecsapásokban a villámháború sújtotta ciszjordániai Beita faluban – közölték a mentősök –, egy illegális izraeli telepes előőrs elleni tiltakozás során.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy két katona is „könnyebben megsérült” az erőszakos cselekményekben. Az Izrael által megszállt Ciszjordánia északi részén fekvő Beita településen több száz palesztin gyűlt össze, hogy a közeli Eviatar település előőrse ellen tiltakozzon – jelentette az AFP tudósítója.
A térségben rendszeresen tüntetnek a palesztin földeken történő telepbővítés ellen. Az izraeli hadsereg közölte, hogy „az elmúlt órákban zavargások törtek ki a Náblusztól délre fekvő Givat Eviatar előőrs területén”.
„Palesztinok százai kövekkel dobálták meg az IDF (hadsereg) katonáit, akik rendbontó eszközökkel válaszoltak” – áll a közleményben, hozzátéve, hogy a két „könnyebben sérült” katonát kórházba szállították.
A Palesztin Vörös Félhold szerint 146 palesztin sérült meg az összecsapások során, köztük kilencet éles lövedék, 34-et gumilövedékek és 87-et könnygáz ért. A zsidó telepesek május elején hozták létre az Eviatar előőrsöt, és néhány hét alatt kezdetleges betonházakat és kunyhókat építettek.
Az építkezés a nemzetközi és az izraeli joggal is szembeszegülve történt, és heves tiltakozást váltott ki a palesztinok részéről. A nacionalista Naftali Bennett miniszterelnök új kormányával kötött megállapodást követően azonban a telepesek július 2-án elhagyták az előőrsöt, miközben az általuk épített épületek a hadsereg őrzése alatt maradtak.
Az izraeli védelmi minisztérium közölte, hogy tanulmányozni fogja a területet, hogy felmérje, hogy az izraeli törvények értelmében állami földdé nyilvánítható-e. Ha ez megtörténik, Izrael engedélyezheti, hogy az Eviatarban vallási iskola épüljön, a személyzet és a diákok számára lakásokkal. Jelenleg mintegy 475 000 zsidó telepes él Ciszjordániában, amelyet Izrael 1967-ben szállt meg.