Orvosok cáfolják a felkapott állítást, hogy a sós víz tisztítja a vért
Elsősorban Dél-Koreában kezdett el terjedni a közösségi médiában, hogy amennyiben sóoldatot iszunk, akkor a méreganyagokat ki tudjuk takarítani a vérünkből.
A francia AFP hírügynökség ennek az állításnak járt utána és az általuk megkérdezett orvosok megerősítették: jelentősebb mennyiségben a só fogyasztás káros és egyáltalán nem igaz, hogy kitisztítja a méreganyagokat az ember véréből.
A különböző posztok és videók állítása szerint a gyakori sóoldat-fogyasztás ugyanis aktiválja a szervezetünk valamennyi pontját, amely a különböző folyamatok útján eltávolítja a szervezetünkben felgyülemlett méreganyagokat.
Az egyik videóban egészen konkrétan kijelentik, hogy a gyakori sófogyasztás kitisztítja a vért és mivel ez egészséget véd, ezért megfelelő választás a szervezet számára. Ez az állítás egészségügyi szakértők szerint azonban erősen félrevezető.
Oh Sang-woo, a Dongguk Egyetemi kórház táplálkozási szakértője például kiemelte, hogy túl sok sós víz vagy egyáltalán a túl sok nátrium fogyasztása egyáltalán nem egészséges, különböző egészségügyi problémákhoz, mint magas vérnyomáshoz vezethet.
Az Egészségügyi Világszervezet iránymutatásai szerint például 5 gramm nátrium elfogyasztása a maximum, ami még egészséges, ami éppen kevesebb, mint egy teáskanálnyi só. A WHO a saját weboldalán is kiemelte, hogy az egyik legolcsóbb lépés, amivel a közegészségügyi helyzetet javítani lehet, a napi nátriumbevitel csökkentése.
A táplálkozási szakértő ezen felül kiemelte, hogy nem igaz az állítás, miszerint a sóoldat kitisztítja a vért. Mint mondta, az orvosilag előállított sóoldatok elsősorban a vér nátriumtartalmának kontrollálására szolgálnak, nincs semmi pozitív hatása ezen felül a vérre vonatkozóan.
Oh Sang-woo hangsúlyozta, hogy az orvosi sóoldatoknak még csak nem is az a célja, hogy energiával vagy tápanyagokkal töltse fel a szervezetet, hanem mindössze arra szolgál, hogy sikerüljön a kiszáradást elkerülni az egyéb gyógyszerek adagolása közben.