Az alkoholfogyasztáshoz köthető a 2020-ban diagnosztizált rákos megbetegedések 4 százaléka
A tavaly világszerte diagnosztizált rákos megbetegedések mintegy 4 százaléka a becslések szerint az alkoholfogyasztáshoz köthető – közölte egy szakértői bizottság.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatási szervezete, az IARC munkatársa, Harriet Rumgay által vezetett kutatócsoport eredményeit a The Lancet Oncology, vagyis a The Lancet onkológiai szaklapban tette közzé.
Az atv.hu az MTI-re hivatkozva azt írja, hogy összesen mintegy 741 ezer olyan esetről van szó, amely a tanulmány szerint az alkoholfogyasztással van összefüggésben, és ennek háromnegyede férfiakat érint.
Kelet-Európában és Kelet-Ázsiában különösen magas, 6 százalékos a becsült arány a szakemberek szerint, míg Észak-Afrikában és Nyugat-Ázsiában a legalacsonyabb.
A tanulmány szerint az alkohol károsítja az emberi DNS-t és befolyásolja a hormonháztartást, ez pedig hozzájárulhat a rák kialakulásához. A leggyakoribb alkoholfogyasztással összefüggő ráktípusok a nyelőcső- és a májrák, valamint nőknél a mellrák.
A diagnosztizáltak között túlnyomórészt alkoholt nagy mennyiségben fogyasztókat találtak, ám az esetek 14 százalékában a betegek mérsékelten fogyasztottak csupán alkoholt, ami azt jelenti, hogy napi maximum 20 grammot vettek magukhoz. Ez körülbelül két kisebb pohár bornak vagy fél liter sörnek felel meg.
A tanulmány eredményei becslések, és a koronavírus-járvány alkoholfogyasztásra és azonosított rákos megbetegedésekre gyakorolt hatását nem vették figyelembe a vizsgálat során.