ENSZ: a koronavírus miatt 15 éves csúcsokat dönt az éhínség aránya
Egy frissen nyilvánosságra hozott ENSZ-jelentés szerint 15 éves mélypontra, 2005 körüli szintekre emelkedett a globális éhínség a járvány következtében.
Mint fogalmaztak, az éhínség arányának növekedése megelőzte a globális népességnövekedést is, mely elsősorban annak tudható be, hogy a koronavírus-járvány miatt sok helyen jelentősen csökkent az élelmiszerhez vagy a tisztes munkához való hozzáférés – írja az Emirates hírügynökség.
Az ENSZ-jelentés szerint akár 811 millió ember, kicsit több mint a globális népessége 10 százaléka lehetett kitett az éhínség valamely formájának a tavalyi év során, legalább ennyi ember sorolható be az „alultáplált” kategóriába.
A jelentésben ugyanakkor nem tudták meghatározni a pontos számot, de a legoptimistább becslések szerint is 720 millió embert érint az alultápláltság. Ezen felül a világ népességének legalább harmada nem fért hozzá megfelelő minőségű élelmiszerhez, 320 millióval többen, mint tavaly.
Az ENSZ különböző szervezetei megerősítették, hogy továbbra is elkötelezettek amellett, hogy a világon 2030-ig véget vessenek az éhezésnek, így ismételten felszólítottak minden országot, hogy tegyenek meg mindent az élelmiszerellátásuk átalakítása terén, hogy ne forduljanak elő éhínségek.
A globális éhínségnek egyébként nem csak a koronavírus-járvány volt az oka, de mindenképpen megnehezítette a megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszerhez való hozzáférést, ráadásul sok helyen árrobbanáshoz vezetett.
Nagyon sok szegényebb ország például élelmiszerimportra szorul, amely az emelkedő árak mellett nehézkessé teszi az ellátást. A fegyveres konfliktusok és a klímaváltozás is csak rontja a helyzetet, sokat hozzátesz az élelmiszerbizonytalansághoz.