Agykárosodást okozó rovarirtó miatt indult nagyívű per Kaliforniában
Amennyiben bűnösnek találják, a Dow Chemicalnak legalább százezer háztartásnak kell majd kártérítést fizetnie a klórpirifosz okozta gyermekkori agykárosodásért.
Kaliforniában hétfőn nyújtottak be kártérítési keresetet a Dow Chemical és utódcége ellen, mivel széles körben használt rovarirtójukat gyermekek agykárosodásához lehet kötni.
A klórpirifoszt több mint nyolcvanféle ültetvényen lehet használni az Egyesült Államokban, Kalifornia tavaly tiltotta be használatát és forgalmazását más államokkal együtt.
A felpereseket képviselő ügyész, Stuart Calwell az AP-nek elmondta, Central Valley földművelő közösségeiben az évtizedek alatt teljesen beleitta magát a szer az ott élők házába, ma is mérhető szinten van jelen ott és akár százezer háztartásnak kell minden ingóságuktól megválni a szennyezés miatt.
Kutatások bizonyították, hogy a magzatok és gyermekek agyát károsíthatja a klórpirifosz, emiatt otthoni használatát már 2001-ben betiltották. Az amerikai környezetvédelmi ügynökség, az EPA még vizsgálja, betiltsa-e a szert.
Calwell korábban már indított pereket olyan mezőgazdasági munkások nevében, akik cége szerint „évekig áztak a rovarirtóban”, az első ilyen 2003-ban indult, ahol a vád szerint autizmust, szellemi és értelmi fogyatékosságot okozott a szer egy akkor született, ma már tinédzserkorban lévő gyermeknél, akinek apja és anyja is klórpirifosszal erősen szennyezett környezetben dolgozott.
Calwell volt az is, aki a 80-as években beperelte a Monsantót dioxinhasználatáért, ezt az anyagot tartalmazó készítményük ugyanis 4500 házban tett okozott kárt. Akkor 93 millió dollárt fizetett a cég kártérítésként, de a mostani ügyben ennek sokszorosa lehet érintett.
A klórpirifosz engedélyét az Európai Bizottság tavaly februárban vonta vissza.