Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A gyermekek jogainak súlyos megsértésével vádolja Izraelt az ENSZ

Az ENSZ háborús környezetben élő gyermekekkel kapcsolatos, minden évben elkészített jelentése szerint Izrael több száz esetben követett el súlyos jogsértéseket 2020-ban.

Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Az Egyesült Nemzetek Szervezete Biztonsági Tanácsa által hétfőn bemutatott jelentés szerint 340 palesztin gyermek vált bántalmazás áldozatává tavaly Ciszjordániában, Kelet-Jeruzsálemben és a Gázai-övezetben.

Antonio Gutteres, az ENSZ főtitkára és a jelentés hivatalos szerzője többek között 361 palesztin származású gyermek fogvatartásával vádolta meg Izraelt. Az érintett gyermekek közül pedig több tucatnyian arról számoltak be, hogy az izraeli biztonsági erők fizikai erőszakot alkalmaztak ellenünk – írja a Times of Israel Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A jelentésben felsorolt vádak szerint Izrael nyolc palesztin gyermekkel és egy izraeli fiúval végzett, aki az izraeli rendőrség elől menekülve autóbalesetet szenvedett és életét vesztette. Az ENSZ beszámolója szerint Izrael 324 gyermek ellen követtet el súlyos testi sértést – 170 esetben könnygázzal, 70 esetben gumilövedékekkel. 

Az izraeli erők 26 egészségügyi ellátóhely és oktatási intézmény ellen követett el különböző támadásokat, a telepesek pedig további négyet – olvasható az ENSZ 2020-ra vonatkozó jelentésében. Az Egyesült Nemzetek Szervezete meg tudta erősíteni azt is, hogy egy oktatási intézményt katonai célokra használtak fel palesztinok, ám az elkövető személyazonosságát nem tudta megállapítani. 

Az Izraeli Külügyminisztérium egyelőre nem válaszolt a jelentésre és az ENSZ vádjaira.

Annak ellenére, hogy számos civil szervezet évekig tartó, intenzív kampányban sürgette az ENSZ-et, hogy az izraeli védelmi erőket (IDF) vegye fel a gyermekek jogai ellen súlyos visszaéléseket elkövető entitások fekete listájára, ez egyelőre nem történt meg. A listán túlnyomórészt szunnita és síita fegyveres szervezetek, illetve szíria, jemeni, afganisztáni és iraki terrorszervezetek. 

Az ENSZ tavalyi évre vonatkozó jelentése szerint Izrael gyermekek számára akadályozta meg a humanitárius hozzáférést, többek között az oktatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz. Izrael a Gázai-övezetben élő gyermekek egészségügyhöz való hozzáféréséről szóló kérvényeinek 28 százalékát utasította el. 

Guterres arra sürgette Izraelt, vizsgálja felül a gyakorlatait és kizárólag azokban az esetekben alkalmazzon erőt gyermekekkel szemben, amikor az feltétlenül szükség és elkerülhetetlen, és védje jobban az oktatási intézményeket, valamint hagyjon fel a gyermekek besúgói szerepre való toborzásával.