Jelentős profitot termeltek a koronavírus-járvány idején a multinacionális vállalatok
Busás nyereséggel zárták üzleti éveiket a hazai kiskereskedelmi láncok, több cég milliárdos pluszokat könyvelhetett el.
A Magyar Nemzet összeállításából kiderült, hogy a nyilvános mérlegadatok szerint a legkiemelkedőbb összegeket éppen a pandémia alatt utalták haza külföldre a multiszereplők, amiből sejthető, hogy a kormány által a védekezési alaphoz való hozzájárulásként bevezetett kiskereskedelmi adó a korábbi ellenzéki aggodalmakkal szemben nem rázza meg az érintetteket. Sorrendben a Lidl, a Tesco és a Spar a legnagyobb osztalékkifizető a magyar piacon.
A cégek szabványos, lezárt üzleti éveket összegző jelentései is azt mutatják, hogy a 2010–2012-es különadók mintájára a covid-járvány kezelésének költségeire 2020 májusától visszavezetett szektorális közteher sem az idén, sem jövőre nem vágja földhöz az arányaiban jóval nagyobb nyereséget elérő, fő befizető multikat.
A nagyobb kiskereskedelmi láncok tulajdonosainak évek óta jutott milliárdos bevétel, 2019-ben például ágazati szinten a multik részvényeseinek több mint 120 milliárd forintot juttattak el magyarországi bevételekből.
Ehhez viszonyítva az ágazati adóból idén 65 milliárd forintot, jövőre pedig az érintettektől 76,3 milliárdot irányoztak elő a költségvetés védekezésre szánt kiadásainak egyik elenyésző súlyú fedezeteként.
A diszkontok előretörésével 2020-bana Lidl vette át a piacvezető szerepet, amelyet a Spar követ ,a korábbi első helyezett Tesco pedig a harmadik helyre szorult a nagyok dobogóján.
A tavaly húszszázalékos forgalomnövekedés elérő német gyökerű Lidl a márciustól kezdődő üzleti éveinek nyeresége után 2018-ra 26, 2019-re 54 milliárd forint osztalékról döntött, míg a brit Tesco a március elején forduló üzleti évei közül a 2019-es után a tomboló pandémia árnyékában határozott minden idők legmagasabb osztalékáról, 33 milliárd forint kiutalásáról.