Egy videóról kiderült, hogy a felvételen szereplő gyermekek nem mérgezett sütemény miatt, hanem egy tömegverekedés miatt haltak meg
Egy videó, amely 2020 eleje óta folyamatosan kering a közösségi oldalakon Nyugat-Afrikában, azt állítja, hogy iskolás gyerekek egy csoportja hunyt el, miután mérgezett süteményt ettek egy osztálytermi születésnapi ünnepségen. A videó valójában egy 2020 februárjában Kenyában történt incidens után készült, amelyben egy általános iskolában történt tömegverekedés 15 gyermek halálát okozta.
Figyelem! Ez a cikk olyan képeket tartalmaz, amelyek egyeseket érzékenyen érinthetnek.
Egy nigériai olvasó hívta fel a France 24 Observers csapatának figyelmét egy videóra, amely a WhatsAppon és más közösségi hálózatokon terjed Nyugat-Afrikában, nevezetesen Nigériában és Ghánában. A videón mintegy tucatnyi gyermek látható a földön fekve, miközben felnőttek kiabálnak és sírnak körülöttük.
A videó felett megosztott felirat szerint:
Ugyanezt a videót még 2021. június 2-án tették közzé a Facebookon, és több mint 7600 alkalommal tekintették meg. A feliratban azonban sem dátumot, sem helyszínt nem jelöltek meg.
Ugyanezt a videót még 2020. február 25-én is megosztották a Facebookon, ugyanazzal az állítással, hogy a képen látható gyerekek mérgezésben haltak meg az iskolában. A videót azóta több híroldal is átvette.
A GH Gossip, egy ghánai médium 2020. március 11-én arról számolt be, hogy a gyerekek mérgezett ételt ettek egy születésnapi partin az osztálytermükben, és a nigériai Kaduna állam egyik kórházában haltak meg. Az Opera News című weboldal 2021. június 8-án azt állította, hogy a gyerekek azt követően haltak meg, hogy egy anya megmérgezte a születésnapi tortát.
A videót több más összefüggésben is bemutatták:
- egy csoport megmérgezett togói gyermek,
- adománygyűjtés a Dél-Afrikában megölt gyermekek családjainak,
- Malawiban egy „emberhez hasonló” szellem által megölt gyermekek,
- vagy éppen egy zambiai gáztámadás áldozataiként mutatták be őket.
Miért hoax?
Az ilyen állításokkal kapcsolatos releváns kifejezések kulcsszavas keresése segíthet megtalálni a valódi történetet a felvétel mögött. A „nigériai születésnapon iskolások megmérgezése” keresés a Piga Firimbi, az Africa Uncensored tényellenőrző oldalának ehhez a cikkéhez vezet.
Piga Firimbi ellenőrzéséből megtudhatjuk, hogy a videón látható gyerekek valóban életüket vesztették a kenyai Kakamega általános iskolában 2020. február 3-án történt tömegverekedésben.
A hozzászólásokhoz fűzött kommenteket is meg lehet nézni. Ezen a 2020. március 7-én megosztott poszton egy internetező azt írja, hogy a gyerekeket nem megmérgezték, hanem egy tömegverekedésben haltak meg.
Az NTV Kenya híradójának a Kakamega általános iskolában történt tömegverekedésről szóló riportjában felvételeket láthatunk arról, hogy más diákokat is kivisznek az épületből, és mentőautókkal kórházba visznek. Világoszöld iskolai egyenruhájuk megegyezik azokkal, amelyeket a gyerekek viseltek az eredeti, interneten megosztott videón. Az AFP által készített videókon ugyanezek az iskolai egyenruhák láthatók a kórházban fekvő sérült gyerekeken az incidens után.
A kontextusából kiragadott eredeti felvételek a fordított képkeresés segítségével megtalálhatók. A felvételt 2020. február 3-án osztotta meg a Gusii Minto.Com nevű Facebook-oldal, a következő felirattal: „Igazán fájdalmas a Kakamega általános iskolai tragédia”.
A 2020. február 3-án a kenyai Kakamega általános iskolában történt tragikus balesetben összesen 15, 10 és 12 év közötti gyermek vesztette életét, és több tucatnyi másik megsérült. Néhány gyermek az iskola harmadik emeletén tartózkodott, amikor elkezdődött a verekedés, és a diákok elkezdtek kirohanni az épületből, majd a szűk lépcsőházban egymásnak estek.