Egy friss tanulmány szerint a náthának való kitettség védelmet nyújthat a koronavírus ellen
A nátha beindíthatja az immunrendszert, és ezzel védelmet nyújthat a koronavírus-fertőzés ellen – derül ki egy új tanulmányból.
A Yale Egyetem kutatói megállapították, hogy egy gyakran megfázást okozó vírus olyan immunválaszt vált ki, amely megakadályozhatja a koronavírus terjedését szervezetünkben. Az eredmények azt mutatták, hogy a megfázásért felelős vírusok kiindulópontot jelenthetnek a lehetséges koronavírus-kezelésekhez, és új betekintést nyújtanak a vírusok kölcsönhatásának módjába.
Az időzítés azonban kulcsfontosságú – egy ilyen kezelést azonnal alkalmazni kellene, miután a beteg megfertőződött, figyelmeztetnek a szerzők. Az elmúlt télen – az évnek abban az időszakában, amely általában az influenzaszezon csúcsát jelenti az Egyesült Államokban – viszonylag kevés influenzás megbetegedés fordult elő.
Közegészségügyi szakértők megjegyezték, hogy a maszk viselése, a fokozott kézmosás és a koronavírus elleni küzdelemben alkalmazott egyéb intézkedések védelmet nyújtottak más légúti megbetegedések ellen is. Az Egyesült Államokban 2019-2020-ban mérsékelt, 2020-2021-ben pedig nagyon enyhe influenzaszezon volt, ezzel együtt a megfázásos megbetegedések is csökkentek.
A közegészségügyi szervek nem ugyanúgy mérik a náthás eseteket, mint az influenzát és más betegségeket – de rengeteg történet szól olyan amerikaiakról, akik az oltás beadása után levették a maszkot, majd náthásak lettek. Az új tanulmány – amely kedden jelent meg a Journal of Experimental Medicine című szakfolyóiratban – azt sugallja, hogy a megfázás valóban előnyös lehet – nevezetesen védelmet nyújt magával a koronavírussal szemben.
A tanulmány a náthát leggyakrabban okozó légúti vírusok egy csoportját, a rhinovírusokat vizsgálta, amelyeket sok más vírus, köztük néhány nem járványos koronavírus is okozhat. A nátha tünetei közé tartozik a torokfájás, a tüsszögés, a köhögés és a fejfájás. A tünetek általában enyhék, és erre a vírusra nem sok kezelés létezik – ami azt jelenti, hogy az emberek az immunrendszerükre hagyatkoznak a megfázás legyőzésében.
Ez az immunrendszeri válasz az interferon-stimulált génekre – az immunrendszer molekuláira, amelyek a betegségre adott válasz korai szakaszában kapcsolódnak be, hogy megakadályozzák a vírus szaporodását. A Yale kutatói már korábban megállapították, hogy a megfázás okozta ilyen immunválasz megvédheti az embereket az influenza ellen, ezért hasonló védelmet akartak keresni a koronavírus ellen is.
A csapat laboratóriumban tenyésztett emberi légúti szövetet használt, majd ezt a mesterséges szövetet megfertőzték a rhinovírussal (náthavírussal), majd a koronavírussal. A rhinovírusnak való kitettség után a légúti szövet aktiválta az immunrendszer sejtjeit, és teljesen megakadályozta a koronavírus terjedését. Ez az immunrendszeri válasz adaptálható a koronavírus elleni kezelésekhez, nagyon fontos azonban a megfelelő időzítés – írja a Daily Mail.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogyan viselkedik a koronavírus a fertőzés korai szakaszában, és megállapították, hogy gyorsan terjedhet, mielőtt az immunrendszer észrevenné. Úgy tűnik, hogy a koronavírus-fertőzés kezdetén van egy vírusos pont, amely során a vírus exponenciálisan szaporodik, mielőtt erős védelmi választ váltana ki” – mondta Dr. Ellen Foxman, a Yale Egyetem professzora és a tanulmány vezető szerzője közleményében.