Az ENSZ szerint „globális tervre” van szükség a G7-ek vakcinákra tett ígérete után
Az ENSZ vezetője arra figyelmeztet, hogy ha a fejlődő országokban élő embereket nem oltják be gyorsan, a vírus mutálódhat és ellenállóvá válhat a vakcinákkal szemben.
A G7-ek terve, amely szerint egymilliárd adag koronavírus elleni vakcinát adományoznak a szegényebb országoknak, nem elég ambiciózus, túlságosan lassú, és azt mutatja, hogy a nyugati vezetők még nem állnak készen az évszázad legsúlyosabb közegészségügyi válságának kezelésére – állítják a kampányolók.
Antonio Guterres, az ENSZ vezetője üdvözölte a lépést, de hozzátette, hogy ennél többre van szükség, és figyelmeztetett, hogy ha a fejlődő országokban élő embereket nem oltják be gyorsan, a koronavírus tovább mutálódhat, és ellenállóvá válhat az új vakcinákkal szemben.
Joe Biden amerikai elnök és Boris Johnson brit miniszterelnök a G7-ek angliai csúcstalálkozóját arra használta fel, hogy bejelentse: 500 millió, illetve 100 millió vakcinát adományoz a világ legszegényebb országai számára. Kanada várhatóan 100 millió adag oltóanyag megosztására kötelezi el magát, melyet további ígéretek is követhetnek, miután Johnson sürgette a G7 vezetőit, hogy 2022 végéig segítsenek beoltani a világ közel nyolcmilliárd emberét a koronavírus ellen.
Egészségügyi és szegénységellenes kampányolók azonban azt mondták, hogy bár az adományok jó irányba tett lépésnek számítanak, a nyugati vezetők nem fogták fel, hogy a vírus legyőzéséhez rendkívüli erőfeszítésekre van szükség: szerintük az elosztásban is szükség van segítségre.
Gordon Brown volt brit miniszterelnök, aki azt szorgalmazza, hogy a gazdagabb országok nagyobb mértékben vegyenek részt a fejlődő országok oltási költségeiből, azt mondta, hogy a G7-ek ígéretei inkább hasonlítanak a „koldustál körbeadásához”, mint valódi megoldáshoz.
A koronavírus végigsöpört a világgazdaságon, s több mint 175 millió fertőzést jelentettek több mint 210 országban és területen azóta, hogy 2019 végén Kínában azonosították az első eseteket. Az eddigi oltási erőfeszítések erősen korrelálnak a jóléttel: az Egyesült Államok, Európa, Izrael és Bahrein messze megelőzi a többi országot. A Johns Hopkins Egyetem által gyűjtött adatok szerint világszerte összesen 2,2 milliárd embert oltottak be.
Mivel a legtöbb embernek két adag oltóanyagra van szüksége, és esetleg emlékeztető oltásokra is az újonnan megjelenő változatok ellen, az Oxfam jótékonysági szervezet szerint a világnak 11 milliárd adagra lenne szüksége a világjárvány felszámolásához. Felszólította továbbá a G7-ek vezetőit, hogy támogassák a vakcinák mögötti szellemi tulajdonjogokról való lemondást.
Az Al Jazeera szerint Emmanuel Macron francia elnök azt mondta, hogy a szellemi tulajdonjogok nem akadályozhatják a vakcinákhoz való hozzáférést egy világjárvány idején, és úgy tűnik, hogy támogatja Bident ebben a kérdésben.