Egy korábbi maffiavezérből lett török youtuber kitálal Erdogan kormánypártjának piszkos ügyleteiről
A korábbi maffiavezér az állítólagos kábítószer-kereskedelemtől és egy gyilkosság eltussolásától kezdve egészen az iszlám fegyveresek számára történő fegyverszállításig a török elnök, Recep Tayyip Erdogan kormánypártjának tagjairól tálalt ki egy olyan videósorozatban, amely megragadta a nemzetet, és a közösségi média valószínűtlenül híres jelenségévé tette őt.
Sedat Peker, a 49 éves, szökésben lévő maffiafőnök, aki egykor nyíltan támogatta Erdogan Igazság és Fejlődés Pártját, közel 90 perces videókat tett közzé az Egyesült Arab Emírségekben, Dubajban található bázisáról, amelyekben botrányos, ám még nem bizonyított vádakat tesz közzé, nyilvánvalóan azért, hogy leszámoljon a politikai szereplőkkel.
A heti rendszerességgel megjelenő YouTube-videókat több mint 75 millió alkalommal tekintették meg, mely komoly felháborodást keltett, és jelentősen fokozta a török állami korrupcióval kapcsolatos aggodalmakat, illetve védekezésre kényszerítette a tisztviselőket. A videók a kormánypárton belüli rivális frakciók közötti állítólagos szakadékot is feltárták, és csak tovább fokozták Erdogan gondjait, aki a gazdasági válsággal és a koronavírus-járvánnyal is küzd.
Első videói Mehmet Agar volt belügyminisztert és fiát, Tolga kormánypárti törvényhozót célozták meg, akit azzal vádolt, hogy megerőszakolt egy fiatal kazah újságíróhallgatót, majd később öngyilkosságként tüntette fel a lány meggyilkolását. Peker szerint Mehmet Agar eltulajdonított egy luxushajót, amelyet valószínűleg kábítószer-kereskedelmi műveletekhez használtak. Agar egyébként később lemondott a kikötő igazgatóságáról.
Az ezt követő videók a kormányhoz közel álló üzletemberek és médiaszemélyiségek, valamint Binali Yildirim volt miniszterelnök fia ellen emeltek vádakat, azt állítva, hogy ő is részt vett a venezuelai drogcsempészetben. Peker legvitriolosabb és leggúnyosabb támadásainak célpontja azonban Süleyman Soylu belügyminiszter, akit hatalommal való visszaéléssel és korrupcióval is vádol, miközben Soylu Törökország elnökévé akar válni. Peker azzal indokolja a leleplezést, hogy Soylu elárulta őt annak ellenére, hogy a maffiavezér segített neki legyőzni a kormánypárton belüli rivális frakciót.
Egy nemzetközi dimenziókkal bíró, nagy port kavaró videóban a maffiafőnök azt állította, hogy Erdogan egy paramilitáris erő vezetésével vádolt korábbi biztonsági tanácsadója fegyvereket küldött az al-Kaidához kötődő szíriai harcosoknak. Erdogan még nem foglalkozott ezekkel az állításokkal, bár a kormány a múltban hevesen tagadta azokat az állításokat, amelyek szerint dzsihadistákat fegyvereztek volna fel.
Erdogan hetekig figyelmen kívül hagyta a Peker-videókat, azonban május 26-án megtörte a hallgatását, amikor a maffiavezér korábbi állításait Törökország elleni összeesküvésként utasította el:
Peker még azon a héten válaszolt Erdogannak, és azt sugallta, hogy az elnök jelentős szerepet tölthet be a jövőbeni videókban. Később azt mondta, hogy majd csak a Joe Biden amerikai elnökkel való június 14-i találkozója után fog Erdoganról beszélni, hogy „ne gyengítse”. Legutóbbi, vasárnapi videójában azt mondta, hogy leleplezéseit tisztelettel fogja végezni, és nem fogja bántani magát az államot.
Az AP értesülései szerint az ellenzéki pártok a vádak hallatán azonnali hatállyal követelték az érintett személyek lemondását, valamint parlamenti és igazságügyi vizsgálatokat. A kormánypárt és nacionalista szövetségesei azonban megakadályozták, hogy az ellenzék parlamenti vizsgálatot indítson Peker állításai, valamint a fegyvercsempészettel kapcsolatos vádak ügyében, sőt, új elfogatóparancsot adtak ki Peker letartóztatására.