A nemzetközi vegyifegyver-megfigyelő szervezet közölte az ENSZ Biztonsági Tanácsával, hogy szakértői 77, Szíriával szembeni állítást vizsgáltak meg, és 17 esetben jutottak arra a következtetésre, hogy valószínűleg vagy biztosan vegyi fegyvert vetettek be Szíriában.
Fernando Arias, a Vegyifegyver Tilalmi Szervezet (OPCW) vezetője csütörtökön „nyugtalanító valóságnak” nevezte, hogy nyolc évvel azután, hogy Szíria csatlakozott a vegyi fegyverek előállítását és használatát tiltó egyezményhez, számos kérdés lóg a levegőben a fegyverekről, készletekről és prekurzorokról szóló eredeti nyilatkozatával, valamint a folyamatos programjával kapcsolatban.
Elmondta, hogy az OPCW a Szíriával folytatott következő konzultációi során egy új kérdéssel fog foglalkozni: „a 2020 szeptemberében nagy tárolóedényekben gyűjtött mintákban talált új vegyifegyver-hatóanyag jelenlétével”. Arias elmondta, hogy levélben tájékoztatta a szíriai kormányt arról, hogy május 18. és június 1. között egy OPCW-csoportot kíván küldeni a kérdés vizsgálatára, és vízumot is kért, de nem kapott választ.
Megosztotta azt is, hogy tájékoztatta Damaszkuszt, hogy május 28-ra halasztja az érkezést. Mivel Szíriából május 26-ig nem érkezett válasz, azt mondta: „Úgy döntöttem, hogy további értesítésig elhalasztom a küldetést”.
A vegyi fegyverekről szóló egyezmény
Szíriát 2013 szeptemberében szoros szövetségese, Oroszország sürgette, hogy csatlakozzon a vegyifegyver-tilalmi egyezményhez, miután a Nyugat egy halálos vegyi fegyveres támadást követően Damaszkuszt tette felelőssé. 2014 augusztusára Bassár el-Aszad elnök kormánya kijelentette, hogy vegyi fegyvereinek megsemmisítése befejeződött, Szíria eredeti, az OPCW-hez intézett nyilatkozata azonban továbbra is vitatott maradt.
Az OPCW vizsgálói 2020 áprilisában három 2017-es vegyi támadást tulajdonítottak a szíriai kormánynak, mire az OPCW végrehajtó tanácsa erre reagálva azt követelte, hogy Szíria haladéktalanul szolgáltasson részleteket. Amikor azonban erre nem került sor, Franciaország még abban az évben novemberben 46 ország nevében nyújtott be egy intézkedéstervezetet Szíria „jogainak és kiváltságainak” felfüggesztésére a globális megfigyelőszervezetben.
Az OPCW április 21-én egy példátlan szavazással felfüggesztette Szíria jogait mindaddig, amíg az összes nyitott kérdés meg nem oldódik. Oroszország ezután élesen bírálta az OPCW-t és annak nyomozóit, ténybeli és technikai hibákkal vádolva őket, valamint azzal, hogy a nyugati országok nyomására cselekedtek.
Oroszország ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzia csütörtökön folytatta a támadást, azzal vádolva a vegyifegyver-felügyeleti szervet, hogy „a szíriai kormánnyal szemben álló elfogult forrásokból származó” információkat használ, távolról gyűjti a bizonyítékokat és „áltanúkra” támaszkodik.
Elmondta, hogy a tanácsi ülés célja nem Arias „kihallgatása” volt „kényelmetlen” kérdések feltevésével, ahogyan azt a tanács egyes tagjai mondták, hanem „a közös munka, hogy javítsunk az OPCW-ben kialakult sajnálatos helyzeten”.
Az orosz nagykövet meglepőnek nevezte, hogy Arias meglepetését fejezte ki amiatt, hogy Szíria nem működik együtt az OPCW vizsgálócsoportjával, amelynek feladata a vegyi támadásokért való felelősség megállapítása.
Eközben az Egyesült Királyság ENSZ-nagykövete, Barbara Woodward azzal kontrázott, hogy „az ügy tényei egyértelműek”.
Woodward szerint a Biztonsági Tanács továbbra is ragaszkodni fog ahhoz, hogy Szíria teljes mértékben együttműködjön az OPCW-vel annak érdekében, hogy „teljes mértékben és ellenőrizhetően megsemmisítse a szíriai vegyi programot”.
Richard Mills amerikai nagykövet-helyettes szerint „semmilyen dezinformáció – amelyet Szíria és nagyon kisszámú támogatója terjeszt – nem tudja semmissé tenni vagy csökkenteni az OPCW által bemutatott bizonyítékok hitelességét”.