Romlottak a román halálozási adatok, ám ennek alapos oka van
A világ minden országának gondot okoz a koronavírusban elhunytak megfelelő rögzítése, melyet sokszor utólag szoktak korrigálni.
Romániában pénteken, három hete először ismét meghaladta a százat a koronavírus-járvány halottainak száma, de csak azért, mert immár egy hete korábbi, köztük tavalyi halálesetekkel korrigálják a statisztikát.
A közegészségügyi intézet – az egészségügyi minisztérium által elrendelt ellenőrzés nyomán – eddig több mint 260 – ezek közül csak pénteken 93 – korábbi halálesettel egészítette ki a napi statisztikát, legtöbbjük tavaly októberben és novemberben hunyt el a romániai kórházakban.
Az utólag bevezetett halálesetek nélkül pénteken csak 20-szal emelkedett volna a járvány áldozatainak száma, ami a tavaly júliusi szintnek felel meg.
Romániában három hete hozták nyilvánosságra a tárca szakértői bizottságának jelentését, amely jelentős eltéréseket mutatott ki a koronavírusnak tulajdonított halálesetekről vezetett adatbázisok között.
Kiderült, hogy március végén a speciális távközlési szolgálat (STS) által üzemeltetett „Corona forms” adatbázisban, amely a közegészségügyi hatóság adatait összesíti, már hétezerrel kevesebb (24 ezer) Covid-haláleset szerepelt, mint az egészségügyi minisztérium által használt, a kórházi bejegyzésekre alapozó „alerte.ms.ro” adatbázisban (31 ezer).
A hivatalos kommunikáció előbbit tekinti megbízhatónak, a jelentés azonban rámutatott, hogy sok kórház fele annyi Covid-halálesetet sem jelentett a közegészségügyi hatóságnak, mint amennyit bevezetett az alerte.ms.ro platformba.
A román média szerint most – egy feltűnést keltő, látványos korrekció helyett – az újabb botrány elkerülése reményében szórják szét a napi jelentésekbe a hivatalos statisztikából korábban kimaradt koronavírusos haláleseteket.
A pénteki jelentés egyébként a járvány további lassulását igazolta. Az utóbbi 24 órában 225 új fertőzést diagnosztizáltak, az előző két hét átlagánál csaknem 30 százalékkal kevesebbet. A kórházi kezelésre szorulók száma 1829-re, az intenzív osztályokon ápolt súlyos eseteké 341-re csökkent.
Forrás: MTI