A rák elleni küzdelemre koncentrál mostantól Karikó Katalin
Egy podcast vendége volt a nyugati koronavírus elleni oltások mögötti mRNS-technológiát kifejlesztő Karikó Katalin, aki annak kifejlesztése mellett arról is beszélt, hogy mi lesz a következő kutatási projektje.
A Brain Bar Mi a Kérdés című podcastjének vendége volt Karikó Katalin, aki kifejlesztette a Pfizer és a Moderna koronavírus elleni vakcinái mögött álló mRNS technológiát. A kutató a Világgazdaság cikke szerint az orvosi Nobel-díj várományosai van emlegetve.
Karikó azonban még részletesebben beszélt a vakcinák kifejlesztéséig vezető útról. Mint mondta, „a génterápia árnyékában dolgoztak”, azt a módszert nagyobb felhajtás övezte, azonban szerinte „a legtöbb betegség nem génhiba”, így az RNS-sel való kezelésben nagyobb potenciál volt szerinte.
Mesélt arról, hogyan próbálta szabadalmaztatni az eljárást, amit azonban végül a BioNTech kapott meg, akik végül felvették őt is. Az mRNS-re 2018-ban vetettek szemet a gyógyszercégek, influenza elleni oltáson dolgoztak a Pfizerrel közösen, azonban a koronavírus érkezése megváltoztatta a terveket.
Karikó majdnem feladta a kutatást, ugyanis 10 évig nem derült ki, hogy az általa készített RNS gyulladást okoz. Négy évig dolgozott azon, hogy ezt valahogy blokkolja:
Karikó azt is elárulta, hogy a jövőben a rák elleni oltás, az autoimmun betegségek elleni gyógymódok és a tumorokba fecskendezett RNS kutatása lesz az, amire koncentrálni szeretne.