Márciusban úgy vették fel a lakáshiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Rekordösszegű lakáshitelt vettek fel a magyarok idén márciusban, ezzel pedig a március havi lakáshitel-folyósítások összege átlépte a 100 milliárd forintos határt, pontosabban 104,72 milliárd forintot folyósítottak a hitelintézetek a lakossági ügyfeleknek.
„Ez az eredmény rekordnak számít, ennyi lakáshitelt még soha nem helyeztek ki a hazai hitelintézetek. Az előző hónaphoz képest ez 52 százalékos emelkedést jelent, tavaly márciushoz képest pedig 20 százalékos volt a növekedés”
– közölte Vrazsovits Rita, a Bank360 szakértője.
Kifejezetten dinamikus növekedés volt tapasztalható a felhasználást tekintve, főként a korszerűsítés, továbbá az új lakás vásárlására felvett lakáshitelek iránt növekedett látványosan az érdeklődés.
Használt ingatlanra 76,74 milliárd forint hitelt vettek fel a vevők, mely az előző hónaphoz képest 41 százalékos növekedést mutat. Az új építésű lakások finanszírozására 11,73 milliárd forint kölcsönt vettek fel, mely 110 százalékos növekedést jelent. A korszerűsítés esetében azonban még ennél is szembetűnőbb a növekedés: a márciusi 6,69 milliárd forintos eredmény 134 százalékkal haladta meg a februári 2,86 milliárd forintot.
Arányaiban a szabad felhasználású jelzáloghitelek iránt is megnőtt az érdeklődés: a márciusi 6,77 milliárd forintos eredmény 57 százalékos növekedést mutat a februári 4,3 milliárd forinthoz képest. S bár némiképp emelkedett a lakáshitelek átlagos kamatlába februárhoz képest, az elmúlt évek azonos időszakához mérve a 3,88 százalékos eredmény még mindig relatíve kedvezőnek mondható.
Az átlagos hitelköltség mutató 4,21 százalékra emelkedett a korábbi 4,19 százalékról, ennél azonban a Bank360 lakáshitel kalkulátora szerint elérhető kedvezőbb díjazású lakáshitel is: 10 millió forintot tízéves futamidőre és ötéves kamatperiódussal számolva 3,26 százalékos THM-mel is felvehetnek. Ennél az ajánlatnál a havi törlesztőrészlet 97 458 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 11 701 560 forint – írja a HVG.
Az elmúlt évekre jellemző volt, hogy folyamatosan növekedett az átlagos kamatfixálás hossza a lakáshitelek esetében, tehát az az időszak, amely alatt a hitel kamata a törlesztés során állandó marad.
„Ez arra utalt, hogy az igénylők egyre nagyobb arányban törekedtek a biztonságos és kiszámítható törlesztésre, ezzel párhuzamosan pedig elkezdtek kiszorulni a piacról a rövid kamatperiódusú hitelek” – közölte Vrazsovits. A szakértő megjegyezte, van olyan hitelintézet, ahol öt évnél rövidebb kamatperiódussal már nem is lehet jelzáloghitelt felvenni.