Milliárd eurós kompenzációt fizet Németország korábbi gyarmatának a népirtás miatt
Heiko Maas, Németország külügyminisztere bejelentette, hogy 1.1 milliárd eurót fognak jóvátételként fizetni Namíbiának, amiért a gyarmati időszakban bizonyos népcsoportok ellen genocídiumot folytattak.
Namíbia még 1884 és 1915 között volt német gyarmat, amelynek legsötétebb időszaka 1904-1907 között érkezett el, amikor egy lázadás leverését követően a német gyarmati haderők több tízezer herero és nama népcsoporthoz tartozó embert mészároltak le.
A két ország még 2015-ben kezdtek tárgyalásba, melynek az lett volna a végső célja, hogy ezt a sötét történelmi időszakot Németország elismerje népirtásként és megállapodjanak a felek az ezzel összefüggő jóvátételről és annak formájáról.
A megállapodás végül megszületett, Németország 1.1 milliárd euró (380 milliárd forint) jóvátételt fizet Namíbiának a gyarmati időben elkövetett genocídiumért, különböző beruházási programok formájában.
„Boldog és hálás vagyok azért, hogy sikerült megállapodást kötnünk Namíbiával, mellyel lezárhatjuk közös történelmünk legsötétebb időszakát. Öt évnyi tárgyalást követően sikerült megállapodni abban, hogy egy speciális program keretében 1.1 milliárd eurót fordítunk fejlesztésekre” – írta Heiko Maas külügyminiszter egy közleményben.
A namíbiai kormány kérésére bizonyos programokra fogják fordítani a németek az összeget, például földreformra, földvásárlásra és földfejlesztésre, mezőgazdasági beruházásokra, vidéki infrastruktúrára és szakképzésre.
Maas kijelentette, hogy a mai naptól kezdve népirtásnak fogják nevezni az 1904-1907 között történeteket és ezúton is bocsánatot kérnek az áldozatok ma is élő leszármazottaitól a gyarmati seregek bűntettei miatt.