„Példátlan” helyzetet okozott Dél-Ázsiában a koronavírus-járvány az UNICEF szerint
A segélyszervezet szerint a koronavírus-járvány hatásai után kialakuló humanitárius katasztrófa eddig nem látott nehézségeket okozhat majd az országnak.
Az UNICEF dél-ázsiai területi igazgatója, George Laryea-Adjei szerint a járvány sújtotta régióban a helyzet „olyan súlyos, amilyenhez fogható még nem volt.” A vezető még hétfőn Genfben tartott sajtótájékoztatót az indiai helyzetről.
Elmondta, míg múlt héten Indiában megdőlt az egy nap alatt koronavírusban elhunyt ember rekordja (4529), mindeközben viszont becslések szerint 228 ezer gyermek és 11 ezer anya vesztette életét a régióban, amiért a túlterhelt egészségügyben nem kaptak alapvető ellátást.
„Mivel a második hullám négyszer akkora, mint az első, félő, hogy komolyan megugrik a gyermek- és anyai halálozás Dél-Ázsiában.”
Indiában közel 27 millió esetet regisztráltak a járvány kezdete óta, azonban a kevés tesztelés miatt ennél sokkal nagyobb is lehet a szám.
Hongkongban mindeközben lehet, hogy több millió koronavírus elleni vakcinát kell majd kidobni, ugyanis nem oltottak be elég embert, hogy ezek elfogyjanak a szavatosságuk lejárta előtt.
Thomas Tsang, a kormány oltási munkacsoportjának tagja a VBA News szerint még kedden nyilatkozott úgy, hogy „három hónapjuk van” felhasználni a Pfizertől kapott kétdózisos vakcinák első adagját, amit bonyolít, hogy a kormány tervei szerint szeptembertől bezárják a nyilvános oltópontokat.
Hongkongban a Pfizer és a kínai Sinovac vakcináival folyik a kampány, aminek február végi kezdete óta azonban csak 2,1 millióan kaptak ezekből legalább egyet. Tsang szerint „nincs rendjén”, hogy ülnek több millió vakcinán, miközben a világ többi része „verekszik értük” és jelezte, a város nem fog többet venni belőlük.
A szakértők szerint a helyzetnek több oka van: sokan kivárnak, sokan az internetes álhíreknek dőlnek be, sokan nem érzik úgy, hogy be kellene oltatni magukat, mivel a várost eddig elkerülték a nagyobb hullámok, sokan pedig egyszerűen nem bíznak a kínai bábnak tartott kormányban.