Egyszerű szezonális náthává válhat a koronavírus-fertőzés
A legújabb kutatások szerint az elkövetkező tíz év során megfázás jellegűvé szelídülhet a világjárványt okozó vírus.
A MedicalXpress orvosi szaklap legújabb cikkében Fred Adler és kollégái tanulmányáról írtak, akik matematikai modellezések alapján rájöttek, hogy a koronavírus-fertőzés évről évre veszíthet erejéből, és náthává alakulhat.
A Utah Egyetem matematikus-biológus professzora úgy gondolja, az első járványhullám azért bizonyult annyira intenzívnek, mert az emberek még nem találkoztak egyszer sem az új kórokozóval, azonban mivel már rendelkezésünkre állnak a vakcinák, a jövőben egyre gyengébbé válhat a koronavírus.
Az emberek között már régóta terjednek koronavírus-típusok, amelyek gyakran megfázásos tünetekkel járnak, egyéb kellemetlenségeket és szövődményeket kizárólag a krónikus betegségekkel szenvedő pácienseknél okozhatnak.
1889-ben az orosz influenzaként elhíresült koronavírus-járvány szintén rengeteg áldozatot szedett, akkortájt a tehenekről léphetett át a kórokozó az emberekre, azóta viszont már olyan gyenge fertőzéssé törpült, amit szinte meg sem érzünk, ha elkapunk.
Adler modellezése alapján kiderült, hogy az oltás előidézte immunitás, a természetes védettség, valamint a gyermekek erős immunitása azzal járhat, hogy a Sars-CoV-2 virulenciája gyengülni fog, így előfordulhat, hogy egy évtized után már azokat sem kell oltani, akik máskülönben kórházba kerülnének.
A koronavírusos halálozási adatok alakulása jelenthet jó indikátort arra, mi várható, de jelenleg nagyon sok az ismeretlen tényező, többek közt az, meddig is adnak majd védelmet a vakcinák, illetve az, hogy miként módosul a kórokozó genomja, és hogyan mutálódik, továbbá ezek a variánsok miben térnek majd el az előző covid-törzsektől.