Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

19 ezer AstraZeneca-vakcinát égettek el, hogy szétoszlassanak egy álhírt

A fejlődő világban kifejezetten nagy gondot jelent, hogy a vakcinahiány mellett a vakcinákkal kapcsolatos álhírek is rendkívüli gyorsasággal terjednek.

...svg content...Újonnan érkezett AstraZeneca koronavírus elleni vakcinák Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályán 2021. február 19-én. Több mint 40 ezer adag AstraZeneca-oltóanyagot szállít ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a kormányhivataloknak. MTI/Vajda János
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az afrikai Malawiban például úgy döntöttek, hogy összesen 19 610 dózis lejárt szavatosságú AstraZeneca-vakcinát égettek el nyilvánosan, mivel olyan álhír kezdett el terjedni, hogy a lejárati idő után is felhasználják őket.

Charles Mwansambo, Malawi elsőszámú orvosa a BBC-nek lenyilatkozta, hogy ez a látványos égetés azért szükséges, mert akkor sokan abban a hitben élnének, hogy a lejárati idő túllépése ellenére felhasználják őket. Jelezte: az égetés csak szimbolikus, a lejárt vakcinákat már rég megsemmisítették. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Malawi még március végén kapott összesen 102 dózisnyi AstraZeneca-oltóanyagot az Afrikai Uniótól és annak 80 százalékát sikerült is eloltani, ám a maradék 20 százalék felhasználatlan maradt április 13-ig, a gyártó által megszabott szavatossági dátumig.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyébként kezdetben nem javasolta, hogy ehhez hasonló oltóanyag-megsemmisítéshez folyamodjanak a felhasználatlan, lejárt szavatossági idejű vakcinákkal rendelkező országok, ám ezen a véleményen változtattak.

Korábban ugyanis az volt a WHO álláspontja, hogy további vizsgálatok szükségesek arra vonatkozóan, hogy a vakcinák szavatossági idejének lejártát követően hogyan alakul azok hatékonysága, és lehet-e biztonságosan használni őket.

Végül a WHO is úgy döntött, hogy nem érdemes ezeket felhasználni, de a probléma komplex, mivel kevés idő telt el a vakcinák kifejlesztése óta ahhoz, hogy ezt pontosan tudni lehessen. Malawi a megsemmisítés mellett döntött végül, és adott neki egy nyilvános körítést, hogy növeljék az oltási kedvet és szétoszlassák a tévhiteket.