Norvégia végleg szakított az AstraZenecával
Norvégia nem folytatja az AstraZeneca koronavírus elleni védőoltásának használatát, a Johnson & Johnson egydózisú Janssen vakcinájának az oltási kampányban való alkalmazásáról pedig még nem született meg a döntés.
A Reuters hírügynökség tudósítása szerint a döntésről Erna Solberg miniszterelnök adott tájékoztatást szerdán, miután a kormány által kijelölt bizottság mindkét gyártó oltóanyagának végleges felfüggesztését javasolta a ritka mellékhatások miatt.
Az AstraZeneca védőoltásának használatát március 11-én szakították meg, miután néhány beoltottat kórházba kellett szállítani vérrögök, vérzés, és alacsony vérlemezkeszám kombinációja miatt, és volt, aki később életét vesztette a kialakult állapot következtében.
Egy Dániában és Norvégiában végzett kutatás a vérrögök arányának enyhe emelkedését fedezte fel azoknál, akiket beoltottak az AstraZeneca vakcinájának első dózisával, az általában vett populáció arányaival összehasonlítva.
A Johnson & Johnson Janssen-oltóanyagának használatát egyelőre nem kezdték meg Norvégiában annak ellenére, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyta azt.
Május 10-én az egészségügyi, jogi, és más szakértőkből álló testület közölte, hogy a két oltóanyagot nem ajánlják majd fel a lakosságnak a nemzeti oltási programban, de javasolják, hogy az önkéntesek beadathassák maguknak.
A kormány ezzel szemben arról döntött, hogy az AstraZeneca oltóanyagát egyáltalán nem fogják tovább alkalmazni a kampány során, és az önként vállalkozóknak sem engedélyezik a cég vakcinájának felvételét.
Sorberg elmondta, hogy a Johnson & Johnson vakcinájából elsősorban sürgősségi tartalékként valamennyit felhalmoz majd a kormány, de az AstraZeneca dózisait újraelosztással vagy az Európai Unió országainak, vagy a Covax-programon keresztül más államoknak ajánlják fel.