Rengeteg daganatos megbetegedés diagnosztizálása csúszott, mely csökkenti a túlélési esélyeket
A koronavírus-járvány jelentős mértékben megterhelte valamennyi ország egészségügyi ellátórendszerét, melynek következtében az alapvető kezelések és szűrések is elmaradtak vagy késtek.
Nem más a helyzet a rákos megbetegedések esetében sem, az Európai Rákbetegek Szervezetének (ECO) friss kutatása szerint a kontinensen legalább 1 millió rákos megbetegedés diagnózisa maradt el időben – írja az Euronews.
Mivel hatalmas mennyiségben maradtak el rákszűrések, ezért jóval későbbi stádiumban tudták azonosítani a betegséget, ami miatt számottevően nehezebbé válhat a kezelés és nőhet az elhalálozás valószínűsége.
Mark Lawlor, a Belfasti Queen Egyetem professzora elmondása szerint az is kiderült, hogy ötből egy beteg Európában nem kapta meg a betegség gyógyításához szükséges műtéti vagy kemoterápiás kezelést sem.
A tanulmányban azt is kiemelték, hogy a pandémia következtében lelassult a rákkutatás, szakértők meglátása szerint akár másfél évvel vethette vissza a kutatási munkálatokat. Ennek orvoslása érdekében arra kérik az Európai Parlamentet, hogy foglalkozzanak az üggyel.
Véronique Trillet-Lenoir, az Európai Parlament egyik francia képviselője úgy fogalmazott, hogy a rákbetegek duplán megszenvedték a járványt, mivel részint a betegségük miatt szenvedtek, másrészt meg azért, mert nem tudtak kórházba menni, így a diagnózisuk elmaradt.
Hozzátette: reménykedni lehet benne, hogy az Európai Unió hatékonyabb lépéseket fog tenni a rákbetegek érdekében a jövőben. Ennek egyik formája, hogy az oltások során előnyben részesítik őket, mivel különösen veszélyeztetettnek minősülnek.