A 18. emeletről zuhant ki a svájci nagykövetség vezető munkatársa Iránban
A svájci nagykövetség első titkára, az 51 éves nő annak a lakóépületnek a 18. emeletéről zuhant ki rejtélyes körülmények között Teheránban, melyben ő maga is lakott, már a külügyminisztérium is megerősítette a hírt, és értesítették a diplomata családját.
A teheráni svájci nagykövetség egyik vezető beosztású alkalmazottja kedden „tragikus balesetben” meghalt, miután lezuhant egy magas épületből, melyben a város északi részén lakott. Az 51 éves diplomata a nagykövetség első titkára volt, a második legmagasabb beosztású alkalmazott – idézte a Mehr félhivatalos hírügynökség a mentőszolgálat szóvivőjét.
A nő a Kamranieh elnevezésű gazdag negyedben lévő épület 18. emeletén lakott, ahonnan a halálba zuhant – közölte a félhivatalos ILNA hírügynökség, ezt pedig a berni külügyminisztérium is megerősítette kedden. „A Külügyminisztérium megerősíti, hogy kedden halálos balesetben meghalt a teheráni svájci nagykövetség egyik svájci alkalmazottja” – állt a közleményben – „Az EDFA és annak vezetője, Ignazio Cassis szövetségi tanácsos döbbenettel értesült a tragikus halálesetről, és mély részvétét fejezi ki a családnak.”
Az első titkár holttestét egy gondnok fedezte fel, amikor kedden reggel megérkezett az ingatlanhoz, ugyanis feltűnt neki, hogy a diplomata nem tartózkodik otthonában, holmija azonban érintetlen volt. Végül megtalálta a nő élettelen testét, és azonnal értesítette a mentőszolgálatot, a kiérkező mentősök első körös vizsgálata során pedig megállapították, hogy a nő fején és karján sérülések voltak, a részletes boncolásra azonban csak később fog sor kerülni – írja a Daily Mail.
Svájc képviseli az Egyesült Államok diplomáciai érdekeit Iránban azóta, hogy Washington és Teherán röviddel az 1979-es iszlám forradalom után megszakította a kapcsolatot egymással. A svájci nagykövetség úgynevezett „diplomáciai közvetítő” szerepe négy évtizeden és hét elnökségen át tartott, beleértve Jimmy Carter túszdrámáját és Barack Obama nukleáris megállapodását is.
A svájci diplomaták a hírvivői szerepet „Briefträger”-nek, azaz „postásnak” nevezik. A svájci „postások” az Egyesült Államok 2003-as iraki inváziója után segítettek üzeneteket kézbesíteni, hogy elkerüljék a közvetlen összecsapásokat. Amikor Obama elnök lett, az ország volt a házigazdája a nukleáris megállapodást eredményező tárgyalásoknak, s miután Trump újra bevezette az Irán elleni szankciókat, állítólag adott egy telefonszámot a svájciaknak, mondván: „Szeretném, ha felhívnának”.
Volt nagykövetek a Wall Street Journalnek elmondták, hogy a diplomáciai háttércsatornájuk azért sikeres, mert Irán és az Egyesült Államok bízhatnak abban, hogy az üzenet gyorsan és bizalmasan érkezik meg a felekhez. Egy magas rangú amerikai tisztviselő akkoriban úgy nyilatkozott: „Nem kommunikálunk olyan sokat az irániakkal, de amikor igen, akkor a svájciak kritikus szerepet játszottak az üzenetek közvetítésében és a félreértések elkerülése érdekében”.