A WHO „óriási” kanyaró-járvány veszélyére figyelmeztetett
A koronavírus-járvány a nálunk kötelező védőoltások formájában elvégzett oltási programokat jelentősen megcsúsztatta Afrika több országában, ami miatt így több betegség ütheti fel a fejét teljes erővel
Az Egészségügyi Világszervezet beszámolója szerint legalább 15 afrikai ország csúsztatta el a tavalyi évben az oltási programját, és bár hét azóta bepótolta, nyolc még mindig nem végezte el – derült ki a szervezet közleményéből. Mint írták, ezeken a helyeken „óriási” járvány kitörésére is esély van.
A WHO megfogalmazása szerint az előzetes adatok azt mutatják, 2020 januárja és 2021 áprilisa között 16.6 millió afrikai gyermek nem kapta meg a terv szerinti kanyaró-oltását, így pedig nyolc országban tört ki jelentősebb kanyaró-járvány, amely több tízezer embert fertőzött meg.
A szervezet nem nevezte meg konkrétan az országokat, de a tavalyi év során ez főként Nigériát, Etiópiát és a Kongói Demokratikus Köztársaságot érintette. A WHO úgy véli, valamennyi járványkitörés annak a következménye, hogy megcsúsztak vagy meg sem történtek az oltási programok.
A közleményből az is kiderült, hogy az úgynevezett kanyaró-megfigyelési rendszer hétéves mélypontra került Afrika jelentős részében, mindössze 11 ország felelt meg 2020-ban a WHO által támasztott követelményeknek.
A megfelelő nyájimmunitás hiánya is okozott kitöréseket, ami a kanyaró esetében 95 százalékos immunizálást jelentene, csak ebben az esetben nem tör ki járvány a vírusból. A WHO szerint az is probléma, hogy minden egyes évben 9 millió afrikai gyermek esik el életmentő vakcináktól, és minden ötödik gyerek védtelen maradt olyan betegségekkel szemben, amik egyébként oltással elkerülhetők.
Dr. Matshidiso Moeti, a WHO afrikai irodájának vezetője elmondta, hogy a kontinensen kanyaró-, kolera-, sárgaláz- és járványos agyhártyagyulladás-járványok törtek ki az elmúlt idők során, amelyek aggasztó hiányosságokat mutatnak a kontinens járványmegfigyelési és immunizációs programjaiban-